Lista e fituesve në “Billboard Music Awards 2020”

Billie-Eilish-1920x1219

Mbrëmja e madhe e ndarjes së çmimeve “Billboard Music Awards 2020” u zhvillua të mërkurën në mbrëmje me Kelly Clarkson si nikoqire.

Pavarësisht se nuk kishte një audiencë brenda Teatrit ‘Dolby’ në Los Angeles, Clarkson përsëri solli energji dinamike në skenë.

Sonte ka të bëjë me mënyrën sesi muzika na prek të gjithëve sepse muzika lidhet me ne në shumë mënyra, pa marrë parasysh kush jeni ajo na lëviz ndonjëherë fjalë për fjalë”, tha Clarkson.

Taylor Swift dhe Billie Eilish kryesuan listën me më së shumti nominime. Eilish mori çmime të shumta në shtëpi duke përfshirë “Artisten Më të Mirë”. Çmimi më i lakmuar i natës, “Top Artist”, iu dha artistit Post Malone.

Artistë të shumtë performuan gjatë gjithë shfaqjes, duke përfshirë: John Legend, Alicia Keys Brandy, En Vogue, BTS dhe Luke Combs.

Ishte gjithashtu një natë e madhe për Garth Brooks, i cili mori çmimin e ikonës, që u prezantua nga mikja e tij shumë e mirë, Cher. Brooks performoi një potpuri të hiteve të tij më të mëdha që përfshinin “The Thunder Rolls”, “The River”, “Callin ‘Baton Rouge”, “Standing Out Out of Fire”, “Dive Bar”, “Friends in Low Places” dhe “The Dance” ”

Demi Lovato gjithashtu interpretoi këngën e saj të re “Commander in Chief” që flet për Presidentin Donald Trump.

Kjo është lista e fituesve të çmimeve në Billboard Music Awards 2020:

Çmimi Top Artist

 • Billie Eilish
 • Jonas Brothers
 • Khalid
 • Post Malone 
 • Taylor Swift

Çmimi Top Hot 100 Song

 • “Someone You Loved,” Lewis Capaldi
 • “bad guy,” Billie Eilish
 • “Old Town Road,” Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus 
 • “Truth Hurts,” Lizzo
 • “Señorita,” Shawn Mendes & Camila Cabello

Artisti më i mirë mashkull

 • DaBaby
 • Khalid
 • Lil Nas X
 • Post Malone
 • Ed Sheeran

Artistja më e mirë femër

 • Ariana Grande
 • Halsey
 • Lizzo
 • Taylor Swift
 • Billie Eilish

Çmimi për artistin më kryesues në top lista:

 • Mariah Carey
 • Luke Combs
 • Lil Nas X
 • Harry Styles
 • Taylor Swift

Artisti me më së shumti shitje

 • Billie Eilish
 • Lil Nas X
 • Lizzo
 • Post Malone
 • Taylor Swift

Artisti më social

 • Billie Eilish
 • EXO
 • GOT7
 • Ariana Grande
 • BTS

Artisti më i mirë i zhanrit R&B

 • Chris Brown
 • Khalid 
 • Lizzo
 • Summer Walker
 • The Weeknd

Artisti më i mirë i zhanrit Country

 • Kane Brown
 • Luke Combs 
 • Dan + Shay
 • Maren Morris
 • Thomas Rhett

Artisti më i mirë latin

 • Anuel AA
 • Bad Bunny 
 • J Balvin
 • Ozuna
 • Romeo Santos

Artisti më i mirë i muzikës krishtere

 • Elevation Worship
 • Lauren Daigle 
 • For King & Country
 • Hillsong United
 • Kanye West

Albumi më i arritur në Top Billboard 200

 • Ariana Grande “Thank U, Next”
 • Khalid “Free Spirit”
 • Post Malone “Hollywood’s Bleeding”
 • Billie Eilish “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” 
 • Taylor Swift “Lover”.

Kosova In EU

Kosovain.eu është media online e themeluar në vitin 2009. Qëllimi kryesor ishte dhe mbetet informimi i shpejtë, i paanshëm dhe profesional, si një nga shtyllat kryesore të një shoqërie që aspiron integrimin në familjen evropiane.

Kontakti:

Adresa: Rr. “Shaban Polluzha”, Ndërtesa I, Kati 7, Nr.59, 10000 Prishtinë, Kosovë

Tel: + 383 38 71 77 88

Email: [email protected]


Për ne