Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20191115

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20191115

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 18 Nëntor 2019 Thaçi merr pjesë në konferencën “Feja si instrument i paqes” në Tiranë Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot merr pjesë në konferencën "Feja si instrument i paqes", të organizuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, në bashkëpunim me Departamentin e Shtetit të SHBA-së në...
  • image 18 Nëntor 2019 Reforma zgjedhore ndalon abuzimin me procesin zgjedhor Subjekteve politike po u mungon vullneti për ta finalizuar reformën zgjedhore, e cila është nisur tetë vjet më parë. Kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike, të cilët theksojnë se me legjislacionin në fuqi partitë kanë më...
  • image 18 Nëntor 2019 O’Connell rikthehet në Prishtinë, me fanellë të Kosovës flet pas ndeshjes me Anglinë Ish-ambasadori britanik në Kosovë Ruari O'Connell ishte i pranishëm në ndeshjen Kosovë - Angli. Ai tha për Indeksonline se Kosova jo vetëm në këtë takim, por në tërë kampanjën eliminatore ka bërë paraqitje të mira, por janë shumë...
  • image 18 Nëntor 2019 AKR-ja nuk e përjashton mundësinë e një koalicioni me VV-në Ndonëse ende nuk është certifikuar rezultati i zgjedhjeve, AKR-ja, e cila ishte në koalicion me Nismën Socialdemokrate dhe me PD-në dhe të cilët, me përjashtimin e votave të ardhura nga Serbia e kanë kaluar pragun, nuk e ka përjashtuar...
  • image 17 Nëntor 2019 Bie numri i fëmijëve të braktisur në Kosovë Numri i fëmijëve të braktisur çdo vit po shkon duke u zvogëluar. Në vitin 2018, 28 raste dhe nga janari deri në shtator të këtij viti janë evidentuar 22 raste. Sipas të dhënave që posedon Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, del...
  • image 17 Nëntor 2019 "Riintegrimi dhe rehabilitimi i të kthyerve nga Siria, sfidë për institucionet" Ndonëse disa muaj më parë, shteti i Kosovës kishte kthyer mbi 110 persona nga zonat e konfliktit në Siri, një numër i konsiderueshëm ende gjenden atje. Rreth 100 persona nga Kosova, aktualisht gjenden në zonën e konfliktit në Siri dhe...
  • image 17 Nëntor 2019 Rinumërohen 464 vendvotime Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve është duke vazhduar procesi i rinumërimit. Deri më tani, janë rinumëruar 464 vendvotime derisa në proces të rinumërimit janë edhe 33 vendvotime, raporton KTV. Numri i përgjithshëm i vendvotimeve...
  • image 17 Nëntor 2019 Nis peticioni kundër rritjes së çmimit për sigurimin e veturave Ka nisur një peticion online kundër vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës që të rritet çmimi për sigurimin e automjeteve. Në peticionin e nisur tregohet se rritja e këtij çmimi është më shumë se 26 për qind. "Ky peticion bëhet...
  • image 17 Nëntor 2019 Lindjet me prerje cezariane në QKUK, mjekët alarmojnë për rrezikun Nga frika e dhimbjeve gjatë lindjes, shumë gra zgjedhin që foshnjën e tyre në jetë ta sjellin përmes lindjes me prerje cezariane. E numri i këtyre lindjeve është në rritje. Vetëm nga janari i këtij viti deri më tani, janë kryer rreth...
  • image 17 Nëntor 2019 Pika e nxehtë e negociatave LVV – LDK Marrëveshja eventuale për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të përfshijë edhe çështjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës, i cili sipas mandatit kushtetues...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30