Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190309

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190309

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 04 Prill 2020 Thaçi: Situata e krijuar në veri, rezultat i neglizhencës dhe papërgjegjshmërisë së Qeverisë Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka kritikuar Qeverinë për situatën e krijuar në komunat e veriut të Kosovës. Përmes një shkrimi në Facebook, ai ka thënë se situata e krijuar në komunat e veriut të Kosovës është e papranueshme dhe...
  • image 04 Prill 2020 Edhe 3 të infektuar nga Mitrovica e veriut, në total numri rritet në 135 Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka konfirmuar në orën 01:30 të datës 4 prill, se nga testimet e një dite më parë ka rezultuar edhe tre të infektuar me virusin covid-19. Të infektuarit janë nga Mitrovica e...
  • image 04 Prill 2020 Lajçaku hesht Kosovën Miroslav Lajçak ka heshtur Kosovën. Diplomati për të cilin në Prishtinë është ndarë spektri institucional e politik, është bërë përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera...
  • image 03 Prill 2020 Kurti: Bordet janë të përkohshme, do luftojnë korrupsionin në ndërrmarjet publike Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka arsyetuar emërimet e anëtareve të VV-së nëpër bordet publike, duke thënë se anë "emërime të përkohshme që do të bëjnë ç'kapjen e këtyre ndërrmarjeve". Në një postim në Facebook, Kurti ka...
  • image 03 Prill 2020 Pas aprovimit nga Trump edhe në Kosovë po përdoren barnat kundër Covid-19 Pas aprovimit që iu bëri kombinimit të barnave kundër Covid-19, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tashmë ato kanë nisur të përdorën edhe në Kosovë. Këto dy kombinime të ilaçeve supozohet se zvogëlojnë...
  • image 03 Prill 2020 Lajçak: Do të bashkëpunojmë ngushtë me SHBA-në për dialogun Miroslav Lajçak e ka mirëpritur emërimin e tij në postin e përfaqësuesit të BE-së, në dialogun Kosovë Serbi. Lajçak, me anë të një postimi në Twiter, ka thënë se kjo është një detyrë e rëndësishme për të dhe se mezi pret të...
  • image 03 Prill 2020 RFE: Kosova drejt një krize tjetër politike Kërkesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, ndaj liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kandidatin e ri për kryeministër të vendit, si dhe përgjigja e këtij të fundit se do të...
  • image 03 Prill 2020 Pakoja emergjente fiskale duhet të miratohet në Kuvend Pakoja emergjente fiskale e miratuar ditë më parë nga Qeveria në detyrë, nuk mund të zbatohet në tërësi pa marrë disa aprovime nga ana e Kuvendit. Për implementimin e saj Qeveria duhet të kërkojë aprovim nga Kuvendi për tejkalim të...
  • image 03 Prill 2020 13 vjet nga shqyrtimi në OKB i planit të Ahtisarit Para 13 vitesh filloi shqyrtimi i planit të Ahtisaarit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Pas dyerve të mbyllura më 3 prill 2007, ishte dëgjuar i dërguari special për Kosovën, Marti Ahtisari duke shpalosur planin që pritet t'i jepte...
  • image 02 Prill 2020 Italia mirëpret heqjen e taksës, kërkon të rinis dialogu me Serbinë Ambasadori italian ne Kosovë, Nicola Orlando ka shkruar në Twitter se Italia e mirëpret heqjen e tarifave 100% nga ana e Kosovës dhe se dialogu me Serbinë duhet të rifillojë sa më shpejt që është e mundur. Ai ka shkruar gjithashtu se...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30