Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Qershor 2019 Edhe Kosova pjesëmarrëse në konferencën "Terrorizmi ndërkombëtar dhe migracioni ilegal" Me ftesë të kryetares së Gjykatës Supreme të Malit të Zi, Vesna Medenica, kryetari i Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, Enver Peci dhe kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, po marrin pjesë në konferencën me temë...
  • image 24 Qershor 2019 RrGK kundërshton kthimin në rigjykim të rastit të Pjeter Nrecaj Rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës ka kundërshtuar vendimin e Gjykatës Supreme për kthimin në rigjykim rastin e Pjetër Nrecaj, i cili vuan dënim të përjetshëm për vrasjen e gruas së tij, Valbona-Marku Nrecaj, dhe vajzës së tyre 9...
  • image 24 Qershor 2019 VV e LDK kërkojnë seancë të jashtëzakonshme për gjendjen në arsim Grupet parlamentare të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë dorëzuar sot kërkesën për seancë të jashtëzakonshme lidhur me gjendjen në sistemin arsimor të Kosovës në të gjitha nivelet dhe vendimet e MASHT-it,...
  • image 24 Qershor 2019 Zyrtarë nga BE-ja takohen me zyrtarë të LDK-së Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti dhe kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme Vjosa Osmani sot takuan zëvendëspresidentin e BE-së Rainer Wieland së bashku me 20 përfaqësues seniorë të CDU-së. Avdullah Hoti në...
  • image 24 Qershor 2019 Zv/presidenti i Parlamentit Evropian sot në Kosovë Muajve të fundit janë shtuar vizitat e zyrtarëve të lartë nga shtetet e ndryshme të Evropës. E sot në Kosovë do të qëndroj një delegacion gjerman. Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj do të pres këtë delegacion gjerman të kryesuar...
  • image 24 Qershor 2019 Shkollat të ndara në datën e përfundimit të vitit shkollor Pjesa më e madhe e shkollave të Kosovës nuk i janë bindur vendimit të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) që viti shkollor të përfundojë më 28 qershor. Ato e kanë përfunduar mësimin më 21 qershor, siç është...
  • image 24 Qershor 2019 Haradinaj synon rikthimin tek dialogu teknik Dështimi i takimit të Parisit ka thelluar përçarjen brenda spektrit politik, i cili prej muajsh nuk po arrin të flasë me një zë në dialog me Serbinë. Versione të ndryshme janë dhënë brenda nga Presidenca dhe Qeveria, sa u përket...
  • image 23 Qershor 2019 Hoti numëron dështimet e Qeverisë Haradinaj për 2018 Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka publikuar të dhëna nga raporti financiar i qeverisë për vitin 2018. Ai ka përmendur dështime të qeverisë Haradinaj në nivel qendror dhe qeverisë Ahmeti në...
  • image 23 Qershor 2019 Auditori për MASHT-in: Bëri pagesa pa u kryer puna, pagoi profesorë pa evidencë Kritika të shumta ka marrë Ministria e Arsimit, për mosmenaxhim të mirë të buxhetit. Në vitin 2018, ajo ka shpenzuar 88% të buxhetit final, ose mbi 49 milionë euro, nga mbi 56 milionë sa i kishte në total, raporton KTV.
  • image 23 Qershor 2019 Dodiku fton Thaçin të marrë pjesë në SEECP Kryesuesi i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës Milorad Dodik i ka dërguar ftesë zyrtare presidentit të Kosovës Hashim Thaçit për të marrë pjesë në samitin e South-East European Cooperation Process (SEECP), ka raportuar portali nga...
H M M E P S D
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30