Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190825

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190825

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 12 Tetor 2019 Mbi 330 raste të kancerit të gjirit nga janari Nga janari i këtij në Klinikën e Onkologjisë janë paraqitur 325 raste me kancer të gjirit te femrat. Drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishi ka thënë se deri më tani numri i grave me kancer të gjirit është rritur për 3 deri...
  • image 12 Tetor 2019 A do të jetë Lista Serbe pjesë e Qeverisë? Kushtetuta e Kosovës përcakton që partitë e caktuara nga komunitetet, që kanë kaluar pragun e trupit zgjedhor, janë ato që flasin në emër të atij komuniteti dhe kjo vlen edhe në rastin e komunitetit serb, vlerësojnë ekspertët e...
  • image 12 Tetor 2019 Vonesat në konfirmimin e Komisionit Evropian ndikojnë në angazhimin e BE-së në dialog Sikur një tërmet politik është kuptuar në Bruksel vendimi i Komisionit për Industri dhe Tregti të Parlamentit Evropian për të refuzuar kandidaten nga Franca Sylvie Goulard për të qenë komisare për tregun e brendshëm. Ajo ishte paraqitur...
  • image 12 Tetor 2019 Kelmendi thotë se nuk i frikësohet fitores së Vetëvendosjes Ai ka thënë se nuk pajtohet me politikat ekonomike të Lëvizjes Vetëvendosje, por ka shtuar se fitorja e saj nuk e frikëson aspak. "Nuk i frikësohem askujt. Mua trimëria ime më ka bërë që të lëvizë pa pasur frikë. Frikohem vetëm prej...
  • image 11 Tetor 2019 MPJ: Shkrimtarit Handke duhet t'i merret çmimi Nobel Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shprehë shqetësimin e thellë për ndarjen e çmimit 'Nobel' shkrimtarit austriak Peter Handke, përkrahësit të Sllobodan Millosheviqit, të akuzuarit për gjenocid e krime kundër...
  • image 11 Tetor 2019 Veseli paralajmëron opozitë të fortë dhe rizgjim të fuqishëm të PDK-së Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka folur sot para qindra përfaqësuesve të strukturave të PDK-së në 20 vjetorin e themelimit të partisë, për rrugëtimin e deritashëm të PDK-së. Veseli tha se PDK është...
  • image 11 Tetor 2019 Vëzhguesit e BE-së me raport për zgjedhjet, flasin për rolin e KQZ-së, mediat dhe frikësimin e... Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve i Bashkimit Evropian, për zgjedhjet e tetorit ka dalë me një deklaratë preliminare për organizimin, administrimin dhe menaxhimin e zgjedhjeve. Sipas këtij misioni, zgjedhjet në përgjithësi kanë qenë...
  • image 11 Tetor 2019 Këto janë pasojat e përjashtimit nga EQNA Për shkak të ndërhyrjes politike në arsim e veçanërisht në Agjencinë Kosovare të Akreditimit (AKA), nuk mjaftoi vetëm përjashtimi i kësaj Agjencie nga Komiteti i Regjistrit Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë (EQAR)....
  • image 11 Tetor 2019 Para takimit me Vetëvendosjen, mblidhet kryesia e LDK-së Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mblidhet sot në ora 13:00, kanë konfirmuar për Gazetën Express nga LDK-ja. Ky takim i krerëve të Lidhjes Demokratike vjen pak orë para se të njëjtët të mbajnë edhe takimin e parë me...
  • image 11 Tetor 2019 Hahn propozon "konklavë" për zgjidhjen mes Kosovës dhe Serbisë Në një takim me një grup gazetarësh në Bruksel, komisari i Zgjerimit, Johanes Hahn, pos arritjeve në procesin e zgjerimit dhe pritjeve nga takimi i Këshillit javën që vjen, ka folur edhe për situatën në rajon dhe për pritjet nga Kosova...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31