Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 10 Shtator 2010 Westerwelle: Rezoluta– sukses i diplomacisë evropiane Ministri i jashtëm gjerman, Guido Westerwelle, ka vlerësuar se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe e Bashkimit Evropian për Kosovën, që është miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, është “sinjal i qartë se Serbia po...
  • image 08 Shtator 2010 Besimtarët islamë pranojnë urime për Bajram Krerët e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe besimtarët islamë kanë marrë urime për festën e Bajramit. Presidenti i Republikës, Fatmir Sejdiu u ka dërguar një mesazh urimi të gjithë qytetarëve dhe besimtarëve të besimit...
  • image 07 Shtator 2010 Provimin e maturën e kaluar 66.7% e nxënësve Komisioni qendror shtetëror i maturës bëri të ditur se në afatin e gushtit testit të maturës i janë nënshkruar 1.026 nxënës, prej të cilëve provimin e kanë kaluar 7.359 ose 66.7%, ndërsa testin nuk kanë arritur të kalojnë 33.3%.
  • image 07 Shtator 2010 Njohja e 71-të vjen nga Katari Republika e Kosovën është njohur edhe nga Katari, një vend me pesë në botën arabe dhe islamike. Vendimi për njohje i është konfirmuar kryeministrit Hashim Thaçi nga Princi i Katarit Sheik Abdullah bin Khalifa Al Thani. Ai ka deklaruar se...
  • image 06 Shtator 2010 Bukoshi do ta shqyrtonte pozitën e LDK në qeveri Kandidati për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bujar Bukoshi ka thënë se LDK-ja është në krizë si pasojë e lidershipit të dobët, ndërsa zgjedhjet partiake, duke përfshirë edhe kryetarin e ri të partisë, janë rasti që...
  • image 05 Shtator 2010 Me një meshë solemne u inaugurua katedralja “Nëna Terezë”; Me një meshë solemne, të dielën në Prishtinë, është inauguruar katedralja “Nëna Terezë”;, pikërisht në 13-vjetorin e vdekjes së saj. Përfaqësues të institucioneve të vendit dhe ata ndërkombëtarë, besimtarët katolikë, por...
  • image 05 Shtator 2010 Katari do ta njohë Kosovën para Asamblesë së OKB-së Katari do të jetë shteti i radhës që do ta njohë pavarësinë e Kosovës në fillim të javës së ardhshme. Vendimin për këtë pritet t'ia komunikojë kryeministrit Hashim Thaçi vetë mbreti i këtij shteti, Sheik Abdullah bin Khalifa Al...
  • image 04 Shtator 2010 Prishtina u bë me katedrale Kryeqyteti i Kosovës iu bashkua kryeqendrave kryesore botërore duke promovuar katedralen në qendër të Prishtinës me emrin e humanistes shqiptare me famë botërore Nënës Terezë.
  • image 04 Shtator 2010 Sejdiu fton shtetet ta njohin Kosovën Presidenti i Republikës, Fatmir Sejdiu, u ka bërë thirrje vendeve që ende nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë një gjë të tillë, pasi që sipas tij, njohja nuk e ndihmon vetëm Kosovën, por edhe mbarë rajonin.
  • image 04 Shtator 2010 Meta uron kosovarët për njohjen nga Hondurasi Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka uruar qytetarët e Kosovës për njohjen e pavarësisë nga Hondurasi, duke thënë se kjo njohje jo vetëm që është e 70-ta, por edhe e para pas opinionit...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31