Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 27 Shtator 2019 Mungesa e vulave rrezikon zgjedhjet e 6 tetorit, OShP-ja ka bllokuar prodhimin e tyre Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur mbledhjen e radhës ku Kryeshefi ekzekutiv i Sekretariatit të KQZ-së, Enis Halimi, ka shpalosur dy probleme të cilat do të vështirësojnë procesin zgjedhor, raporton Ekonomia Online. Halimi tha se...
  • image 27 Shtator 2019 Vdes Ajnishahe Halimi Ka ndërruar jetë sot anëtarja e PDK-së, Ajnishahe Halimi, raporton Express. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur familja e të ndjerës. Varrimi do të bëhet sot, në orën 17:00, në fshatin Gurelez (Kozhicë). Halimi, ditë më parë...
  • image 27 Shtator 2019 Kosnett me mesazh të fuqishëm për fushatën zgjedhore në Kosovë Ambasadori i SHBA-së, Philip Kosnett, ka dërguar mesazh për fushatën që deri më tani janë duke e zhvilluar partitë politike në vend. Ai ka thënë se nuk duhet të harrohet edhe rëndësia e paqes, drejtësisë dhe prosperitetit. Këto...
  • image 27 Shtator 2019 Vazhdon dita e tretë e fushatës parazgjedhore Sot në Kosovë vazhdon dita e tretë e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 6 tetor. Dje të gjitha partitë politike të cilat do të garojnë në zgjedhje kanë bërë prezantimin e kandidatëve për...
  • image 26 Shtator 2019 Liberalizimi i vizave shtyhet për vitin 2020 Komisioni LIBE ka mbështetur rinisjen e negociatave teknike me Këshillin e BE-së për heqjen e vizave për Kosovën. Por pavarësisht kësaj, sipas ekspertëve të integrimit, Kosova tashmë ka humbur shansin për ta finalizuar procesin e...
  • image 26 Shtator 2019 Vetëm 17 për qind e grave në Kosovë kanë pronë Një ndër problemet kyçe në Kosovë mbeten të drejtat e grave, krahas mungesës së sundimit të ligjit. Vetëm 17 për qind e grave kanë ndonjë pronë të tyre. Ndërsa nga 38 për qind e grave të divorcuara, që kanë kërkuar të drejtën e...
  • image 26 Shtator 2019 Rama: FSK-ja e gatshme për obligimet që dalin nga Karta e Adriatikut Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, mori pjesë në konferencën e shefave të mbrojtjes Karta e...
  • image 26 Shtator 2019 BE-ja do një emisar për dialog që do të ketë peshë të madhe politike Javën që vjen në komisionet përkatëse të Parlamentit Evropian do të nisin seancat dëgjimore të komisarëve të caktuar të BE-së në mandatin e ardhshëm pesëvjeçar, dhe kjo është tema kryesore që e preokupon këto ditë BE-në. Por me...
  • image 26 Shtator 2019 Takimet në New York, përpjekje për vendosjen e kornizave të dialogut Përpjekjet për rinisjen e dialogut janë rikthyer këtë javë, në kuadër të margjinave të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Në New York kanë udhëtuar presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri në dorëheqje, Ramush...
  • image 26 Shtator 2019 Beqiri kritikon VV-në, por e sheh si opsion të parë për koalicion paszgjedhor Ndonëse ka pranuar se kanë shumë dallime, Ismet Beqiri i LDK-së ka thënë se Vetëvendosjen e shohin si opsion të parë për koalicion paszgjedhor. Ai ka thënë se i vetmi opsion që e përjashton LDK-ja është bashkëpunimi me PDK-në.
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31