Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 23 Prill 2011 Nisi Java evropiane e imunizimit Organizuar nga UNICEF-i, Ministria e Shëndetësisë, OBSh-Zyra në Prishtinë, IKSHP dhe profesionistët shëndetësor, sot në Prishtinë filloi shënimi i “Javës Evropiane të Imunizimit”;. Fillimi i kësaj jave u shënua me në një debat...
  • image 23 Prill 2011 Ndarja nuk është në tavolinë Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit Thomas Countryman, ka thënë se ndarja nuk do të jetë në tavolinën e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, duke theksuar se këtë e kanë pasur të qartë të dyja palët para se të...
  • image 23 Prill 2011 Jahjaga uroi Papa Benediktin XVI Me rastin e Festës së Pashkëve, presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një telegram urimi Papa Benediktit të XVI. “Me rastin e Festës së Pashkëve, i shpreh Shenjtërisë së Juaj urimet e mia më të...
  • image 23 Prill 2011 Pacolli i "han" fjalët rreth zarfit Ish-presidenti Behgjet Pacolli, i ka rënë pishman pse ka rënë sërish viktimë e "sinqeritetit" të tij në paraqitjet mediale. Kësaj radhe, ai nuk ka mbrojtur deklaratën e mëhershme, se emri i presidentes aktuale Atifete Jahjaga
  • image 22 Prill 2011 Tensionohen raportet mes Qeverisë dhe EULEX-it Më shumë se dy vjet pas vendosjes së EULEX-it në Kosovë, këtë javë janë vënë në pah në publik përplasjet mes misionit dhe institucioneve vendëse. Deklarata e shefit të EULEX-it se për gjykatat në veri duhet marrëveshje politike, ka...
  • image 22 Prill 2011 Dell përgënjeshtron Pacollin Ambasadori amerikan në Kosovë, Christopher Dell, ka mohuar deklarimet e më hershme të ish-presidentit të shkarkuar Behgjet Pacolli, se ai e ka nxjerrë nga zarfi emrin e presidentes Atifete Jahjaga, gjatë takimit me përfaqësuesit e PDK-së,...
  • image 22 Prill 2011 Obama dhe Sarkozy urojnë presidenten Jahjaga Presidenti amerikan, Barack Obama dhe ai francez, Nicolas Sarkozy, e kanë uruar sot zgjedhjen e Atifete Jahjagës si presidente të Kosovës. Obama e ka vlerësuar zgjedhjen e Jahjagës si presidente dhe atë “si dëshmi të pjekurisë politike...
  • image 22 Prill 2011 Miratohen komisionet për ndryshimet kushtetuese dhe zgjedhje Kuvendi i Republikës së Kosovës me 76 vota për, 6 kundër dhe 4 abstenime ka miratuar themelimin e dy komisioneve, të cilat do të merren me ndryshimet kushtetuese dhe Ligjin për zgjedhjet e përgjithshme. Themelimi i komisioneve vjen pas...
  • image 22 Prill 2011 Arsim Bajrami udhëheq reformën kushtetuese Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, ka propozuar Arsim Bajramin për kryetar të Komisionit që do të merret me amendamentimin e Kushtetutës.
  • image 21 Prill 2011 Tri vjet burg për Xhabir Zharkun Një panel i gjyqtarëve të EULEX-it e shpalli fajton Xhabir Zharkun, kryetar i komunës së Kaçanikut, për veprën penale të detyrimit. Përveç Zharkut, gjykata e dënoi me tri vite edhe Arsim Kolshin, kurse Besnik Hasani dhe Nysret Cena janë
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28