Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20190929

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 14 Shtator 2010 Pas 10 vitesh Kosova në BE dhe NATO Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian, e NATO-s dhe e Organizatës së Kombeve të Bashkuara pas dhjetë viteve.
  • image 13 Shtator 2010 Çmohet mbështetja nga BE dhe SHBA për rezolutën Ekzekutivi kosovar konsideroi të hënën se Rezoluta e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e ka legjitimuar edhe politikisht mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për pavarësinë e Kosovës dhe me këtë rezolutë,...
  • image 13 Shtator 2010 Incidenti në Mitrovicë ka nxitur reagime Incidenti i së shtunës në Mitrovicë ka ngjallur reagime të ashpra të institucioneve të Kosovës dhe prezencën ndërkombëtare në vend.
  • image 10 Shtator 2010 Kosova mirëpriti Rezolutën e OKB-së Institucionet e Kosovës kanë përshëndetur miratimin e Rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Zyrtarë të lartë të vendit thonë se rezoluta e modifikuar ndërmjet BE-së dhe Serbisë për Kosovën, i ka dhënë një legjitimim...
  • image 10 Shtator 2010 Westerwelle: Rezoluta– sukses i diplomacisë evropiane Ministri i jashtëm gjerman, Guido Westerwelle, ka vlerësuar se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe e Bashkimit Evropian për Kosovën, që është miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, është “sinjal i qartë se Serbia po...
  • image 08 Shtator 2010 Besimtarët islamë pranojnë urime për Bajram Krerët e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe besimtarët islamë kanë marrë urime për festën e Bajramit. Presidenti i Republikës, Fatmir Sejdiu u ka dërguar një mesazh urimi të gjithë qytetarëve dhe besimtarëve të besimit...
  • image 07 Shtator 2010 Provimin e maturën e kaluar 66.7% e nxënësve Komisioni qendror shtetëror i maturës bëri të ditur se në afatin e gushtit testit të maturës i janë nënshkruar 1.026 nxënës, prej të cilëve provimin e kanë kaluar 7.359 ose 66.7%, ndërsa testin nuk kanë arritur të kalojnë 33.3%.
  • image 07 Shtator 2010 Njohja e 71-të vjen nga Katari Republika e Kosovën është njohur edhe nga Katari, një vend me pesë në botën arabe dhe islamike. Vendimi për njohje i është konfirmuar kryeministrit Hashim Thaçi nga Princi i Katarit Sheik Abdullah bin Khalifa Al Thani. Ai ka deklaruar se...
  • image 06 Shtator 2010 Bukoshi do ta shqyrtonte pozitën e LDK në qeveri Kandidati për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bujar Bukoshi ka thënë se LDK-ja është në krizë si pasojë e lidershipit të dobët, ndërsa zgjedhjet partiake, duke përfshirë edhe kryetarin e ri të partisë, janë rasti që...
  • image 05 Shtator 2010 Me një meshë solemne u inaugurua katedralja “Nëna Terezë”; Me një meshë solemne, të dielën në Prishtinë, është inauguruar katedralja “Nëna Terezë”;, pikërisht në 13-vjetorin e vdekjes së saj. Përfaqësues të institucioneve të vendit dhe ata ndërkombëtarë, besimtarët katolikë, por...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31