Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20191001

Kosovë - Të gjitha lajmet e datës: 20191001

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 03 Shtator 2010 Hondurasi njohu Kosovën Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës njoftoi të premten se edhe zyrtarisht Kosova është njohur shtet i pavarur dhe sovran nga Republika e Hondurasit.
  • image 03 Shtator 2010 Koordinohet para udhëtimit për Nju Jork Kreu i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi ka mbërritur mbrëmë në Tiranë, ndërsa sot po takohet me homologun e tij shqiptar, Sali Berisha, për të dakorduar qëndrimet e diplomacive të të dyja shteteve para mbledhjes së Asamblesë së...
  • image 03 Shtator 2010 Synojnë amortizimin e projektrezolutës serbe Presidenti Sejdiu, kryeministri Thaçi dhe Ministri i Punëve të Jashtme-Hyseni, nisen këtë fundjavë për në Nju-Jork, ku për disa ditë do përpiqen të amortizojnë përpjekjet e Serbisë për të aprovuar në Asamblenë e Përgjithshme të...
  • image 02 Shtator 2010 Zbulime arkeologjike gjatë punimeve në autostradë Kompania “Bechtel & Enka”; që është duke e ndërtuar autostradën Vërmicë –Merdare, e ka informuar Qeverinë e Kosovës se gjatë punës së saj në afërsi të fshatit Vlashnje të Prizrenit, ka hasur në disa objekte të...
  • image 02 Shtator 2010 Arkivi i Kosovës, protokoll bashkëpunimi me Arkivin e Kroacisë Javën e ardhshme, Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, do ta nënshkruaj në Prishtinë, protokollin e bashkëpunimit me Arkivin Shtetëror të Kroacisë.

  • image 02 Shtator 2010 Bukoshi kandidat për kryetar të LDK-së Pas seancës së rregullt të Kuvendit të Kosovës, ministri i Shëndetësisë, Bujar Bukoshi, ka shpallur kandidaturën për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës.
  • image 01 Shtator 2010 Gjenerali Erhard Buhler mori komandën e KFOR-it Komandanti i ri i KFOR-it, gjenerali gjerman, Erhard Buhler, e konfirmoi sot vazhdimin e mbështetjes së aleancës për sigurinë në Kosovë.

  • image 30 Gusht 2010 Kosova kërkon respektimin e vendimit të GJND-së Kosova ka kërkuar nga aleatët e saj që Rezoluta, e cila do të miratohet nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, të respektojë mendimin e GJND-së dhe vullnetin e popullit të Kosovës për pavarësi.
  • image 30 Gusht 2010 Ukë Rugova hyn në strukturat e LDK-së Ukë Rugova, djali i ish-presidentit Ibrahim Rugova, në një intervistë për Express publikoi vendimin e tij për tu futur në politikë.
  • image 27 Gusht 2010 Pavarësia dhe integriteti territorial realitet që s'ndryshohet Shefi i diplomacisë gjermane, Guido Westerwelle, rikonfirmoi të premten në Prishtinë se pavarësia dhe integriteti territorial i Kosovës janë realitet, gjë të cilën e ka konfirmuar edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND), e cila...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30