Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Gusht 2018 Haradinaj: Kosova të kthehet në kontribuuese për sigurinë e vet dhe të rajonit Kosova ka nevojë për Strategji të sigurisë që i përgjigjet një shteti që i merr përgjegjësitë për vete dhe që bëhet kontribuuese e sigurisë në vend dhe rajon. Kështu u shpreh kryeministri i Kosovës i cili mori sot pjesë në takimin...
  • image 20 Gusht 2018 Blerja e pronave nga AKP-ja rrezikon falimentimin financiar të komunave Përfaqësues të Komunave të Kosovës kanë reaguar në lidhje me ndryshimet më të fundit në Projektligjin për dhënien në shfrytëzim dhe këmbimin e pronës së paluajtshme, ku parashihet blerja e pronave shoqërore nën menaxhim të...
  • image 20 Gusht 2018 Kurti : Si po synohet bosnjëzimi i Kosovës Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, sot në Faceboook ka shkruar se në Kosovë po synohet bosnjëzimi i saj, transmeton Koha.net. Sipas tij, bosnjëzimi po synohet të bëhet nga Thaçi e Vuçiq përmes Asociacionit të Komunave serbe, të cilin...
  • image 20 Gusht 2018 Serbët gjithnjë e më të interesuar për t'u bërë policë të Kosovës Të dhënat e Policisë së Kosovës flasin për një interesim të shtuar të komunitetit serb për t'u bërë pjesë e saj. Analistët serbë në Kosovë thonë se kjo nuk është e rastësishme, kurse Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë,...
  • image 20 Gusht 2018 10 milionë euro në vit për dezertuesit e luftës Rreth 10 milionë euro në vit nga buxheti i shtetit paguhen për dezertuesit të cilët e kishin braktisur luftën e UÇK-së para përfundimit të saj. Më shumë se 80 për qind të dezertorëve që paguhen nga buxheti publik janë nga Dukagjini....
  • image 20 Gusht 2018 Weber: Gjermania është SHBA-ja e re për Kosovën Analisti politik në Këshillin Politik të Demokratizimit, Bodo Weber, shpreson që deklarimi i kancelares Merkel i jep fund dinamikës së rrezikshme dhe (vetë)shkatërruese në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, të cilën e kemi parë të...
  • image 20 Gusht 2018 Dështon plani i MASHT-it, as sivjet nuk nis mësimi tërëditor Ndonëse Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) kishte planifikuar që shkollat të cilat punojnë me një ndërresë nga shtatori të nisin me mësim tërëditor, ky plan ka dështuar. Kjo, pasi MASHT-i nuk ka arritur të gjejë...
  • image 19 Gusht 2018 Lirohen aktivistët e VV-së Janë liruar aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, të ndaluar nga Policia e Kosovës të premten, pas aksionit në të cilin hodhën ngjyrë të kuqe në objektin e Policisë në kryeqytet. Lirimin e tyre e ka konfirmuar për KTV-në zëdhënësja...
  • image 19 Gusht 2018 Mustafa thotë se deklaratat për korrigjim kufijsh janë të vonuara Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, beson se deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për korrigjim kufijsh me Serbinë, në kuadër të të cilit mëton ta shtrojë në tavolinën e Brukselit kërkesën e Luginës së Preshevës...
  • image 19 Gusht 2018 Vazhdon debati për ditëlindjen e Adem Jasharit, Analisti Nexhmedin Spahiu ngjalli diskutime në opinion sa i përket ditëlindjes së komandantit legjendar Adem Jashari. Sipas tij, komandanti legjendar nuk e kishte datë të lindjes 28 nëntorin, por 10 tetorin.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31