Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 19 Gusht 2019 Frika më e madhe e partive Vetëm tri ditë na ndajnë nga seanca e ftuar për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës, teksa shumica e partive politike të vendit janë deklaruar pro mbajtjes së zgjedhjeve. Mirëpo përfaqësues të subjekteve politike dhe analistë shprehen...
  • image 19 Gusht 2019 Në Aeroportin "Adem Jashari" nesër kthehet greva njëorëshe e punëtorëve "Punëtorët janë të vendosur në kërkesat e tyre për çka edhe kanë vendosur përmes delegatëve të tyre të shkojnë në grevë, siç kemi paralajmëruar në protestën paqësore të datës 8 gusht, se më datën 19 gusht do të kemi grevë...
  • image 19 Gusht 2019 OSHP-ja gjen kritere favorizuese e diskriminuese në dy tenderë të Komunës së Mitrovicës Kritere favorizuese, por edhe diskriminuese e kufizuese, ka gjetur Organi Shqyrtues i Prokurimit (OSHP) në dy tenderë të shpallur nga Komuna e Mitrovicës, e që është planifikuar të peshojnë diku 8 milionë euro. Për pasojë, Komuna që...
  • image 18 Gusht 2019 Kurti: Kemi probleme me LDK-në, por koalicioni zgjedhjet do t'i shndërronte në festë Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se arritja e një koalicioni në mes LDK-së dhe VV, zgjedhjet do t'i shndërronte në festë. Sipas tij, përkundër dallimeve, koalicioni mes LDK-së dhe VV-së, do ta nxjerrtë nga kriza Kosovën....
  • image 18 Gusht 2019 A do ta mbajë Kosova taksën edhe pas zgjedhjeve? Vendet e QUINT-it përmes një letre të përbashkët kanë deklaruar se "status quo", pengon përparimin e Kosovës dhe Serbisë në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian dhe nuk është e qëndrueshme. Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e...
  • image 17 Gusht 2019 Mustafa: Bulliqi dhe Haradinaj ia kanë borxh Kosovës kthimin e kufirit në Zhleb e Çakorr Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa ka komentuar aderimin e ish-deputetit Shpejtim Bulliqi nga partia e tij në Vetëvendosje. Mustafa një intervistë për Ekonomia Online, ka thënë se vendimi i tij për të kaluar në...
  • image 17 Gusht 2019 Edhe Gjermania reagon për "Ftyrën", postet publike shihen si dhuratë Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Christian Heldt, i është bashkuar kritikës në lidhje me situatën në Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verefikim të Pronës. Duke shpërndarë reagimin e Ambasadës së SHBA-së, përmes së cilës...
  • image 16 Gusht 2019 Injorimi i Quintit Kërkesa e Perëndimit për eliminimin e pengesave në dialog nuk ia ka ndryshuar qëndrimet lidershipit në Kosovë dhe atij në Serbi. Nëpërmjet një deklarate të përbashkët, Quinti, të cilin e përbëjnë Shtetet e Bashkuara, Gjermania,...
  • image 16 Gusht 2019 Moti sot në Kosovë Fusha të presionit të lartë nga Mesdheu kanë filluar të shtrihen mbi rajon, ku sot e gjatë ditëve në vijim do të favorizojnë mot më stabil me kthjellime dhe me diell. Ndërkohë masat e freskëta ajrore që kanë depërtuar edhe mbi vendin...
  • image 16 Gusht 2019 Zgjedhjet e parakohshme, e vetmja alternativë kushtetuese Presidenti Hashim Thaçi ka shterur mundësinë për caktimin e një mandatari tjetër për ta formuar Qeverinë, ka thënë të enjten Enver Hasani, ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese dhe profesor i së drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare....
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31