Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 22 Gusht 2011 Kosova përshëndet përmbysjen e Gaddafit Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është duke përcjellë me vëmendje zhvillimet e fundit në përpjekje për rrëzimin e regjimit diktatorial të Muammar Gaddafit në Libi.
  • image 22 Gusht 2011 Veriu i paevitueshëm në dialog Pa i zgjidhur problemet që ndërlidhen me veriun e Kosovës, nuk mund të pritet normalizimi i raporteve ndërmjet Prishtinës e Beogradit, ka thënë drejtori për Ballkanin në Grupin Ndërkombëtar të Krizave, Marko Prelec.
  • image 22 Gusht 2011 Gjashtë fletarrestime për veriun Rrugëtimi i gjatë i EULEX-it dhe Policisë së Kosovës që me ndihmën e KFOR-it, të kapin personat që dyshohet se qëndrojnë prapa dhunës në veri, tashmë ka nisur, ndonëse për këtë asnjë prej institucioneve nuk ka dëshirë të flasë...
  • image 22 Gusht 2011 Turqia kërkon pastrim të historisë Pas ministrit të Arsimit të Turqisë dhe deklaratave të tij se duhet hequr disa paragrafë nga librat e Historisë në Kosovë ku, sipas ministrit Omer Dincer, fyejnë popullin turk, ka reaguar edhe ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Songül...
  • image 22 Gusht 2011 Gjermania pranë Kosovës në rrugën eurointegruese Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku priti në një takim anëtarin e Bundestagut Gjerman, Peter Weiss, dhe ambasadorin gjerman Ernst Reichel, të cilëve u rikonfirmoi përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për arritjen e standardeve...
  • image 22 Gusht 2011 Kabashi dëshmon kundër vullnetit të tij Në Tribunalin për Krime të Luftës në Hagë sot ka vazhduar shqyrtimi i pjesshëm i rastit Haradinaj e të tjerët. Në seancën e sotme filloi marrja në pyetje e dëshmitarit Shefqet Kabashi, i cili konsiderohet si dëshmitar kyç për...
  • image 22 Gusht 2011 Kosova vend transiti për azil Që nga viti 1999, Kosova ka regjistruar një numër në rritje të azilkërkuesve nga Azia dhe Afrika. Ata kanë destinacione të tjera në mendje, por përdorin Kosovën si pikë transiti dhe shpesh përfundojnë duke u arrestuar nga policia në...
  • image 22 Gusht 2011 Reeker përfaqëson SHBA-të në dialog Diplomati Philip Reeker do të përfaqësojë Qeverinë e Amerikës në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Në këtë proces, më herët ka qenë i përfshirë Thomas Countryman, por ky është nominuar për një post tjetër nga...
  • image 22 Gusht 2011 Nuk do të ndryshoheshin vetëm kufijtë e Kosovës Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, duke i komentuar idetë për ndarje të Kosovës ka thënë se Beogradi dhe Bashkësia ndërkombëtare duhet ta dinë se nuk mund të ndryshohen vetëm kufijtë e Kosovës.
  • image 22 Gusht 2011 Beqaj bisedon me Berishën për shtimin e bashkëpunimit ekonomik Ministri i Zhvillimit Ekonomik Besim Beqaj të hënën viziton Tiranën me ç'rast do të takohet me kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha. Gjatë takimit në mes të kryeministrit shqiptar dhe ministrit Beqaj do të bisedohet...
H M M E P S D
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30