Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Maj 2011 Çitaku: Kosova shumë afër liberalizimit të vizave Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Çitaku, ka thënë se Kosova do të përfshihet në procesin e liberalizimit të vizave me BE-në, në një afat më të shkurtër se ai që dikur e ka deklaruar kryeministri, Hashim Thaçi.
  • image 24 Maj 2011 Serbët pamundësojnë ushtrimin e KFOR-it dhe EULEX-it në veri Grupe të banorëve serbë të veriut të Kosovës kanë bllokuar të martën magjistralen e “Adriatikut”; në Zubin Potok, rrugë që shpie për në pikën kufitare Bërnjakë G31. Gjithashtu një grup tjetër serbësh kanë bllokuar magjistrale...
  • image 24 Maj 2011 Qeveria intensifikon përpjekjet për afrim me BE-në Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka garantuar se e ardhmja e Kosovës është në Bashkimin Evropian. Por, siç ka thënë ai të martën, kjo nuk varet vetëm nga një individ apo nga një ministri përkatëse, por nga koordinimi i plotë i të...
  • image 24 Maj 2011 Sikorski: Serbia të tregojë se ka mundur demonët e së kaluarës! Ministri i Jashtëm i Polonisë, Radek Sikorski, ka thënë se Polonia e ka ftuar presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga, në takim me presidentin amerikan, Barack Obama, në Samitin e Vendeve të Evropës së Mesme dhe Lindore, ngase Polonia e njeh...
  • image 24 Maj 2011 Masa ndaj policëve të pabindur të veriut Policia e Kosovës pritet të ndërmarrë masa ndaj komandantëve të stacioneve policore në veri të Kosovës, të cilët kanë refuzuar t'i binden urdhrave të drejtorit të Policisë, Reshat Maliqi që të dorëzojnë detyrat e tyre dhe të...
  • image 24 Maj 2011 Ish-pjesëtarët e UÇK-së fillojnë grevën Këshilli për mbrojtjen e të drejtave të luftëtarëve të ish-UÇK-së, prej të hënës në mbrëmje ka filluar grevën e urisë përballë ndërtesës së Qeverisë. Rreth 30 grevistë janë mbledhur në një tendë, me kërkesën për...
  • image 24 Maj 2011 Veriu, jashtë ligjit Një raport i jashtëzakonshëm për veriun, i hartuar nga Zyra e koordinatorit për Strategjinë e veriut të Kosovës, Ylber Hysa, konkludon se veriu i Kosovës është në duar të strukturave të jashtëligjshme paralele serbe, se atje mungojnë...
  • image 24 Maj 2011 Presidentja Jahjaga në Samitin e Varshavës, Serbia bojkot Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të marrë pjesë në samitin e shteteve të Evropës Qendrore dhe Juglindore, që do të mbahet në Varshavë më 27 dhe 28 maj, i cili do të mbledhë krerë shtetesh nga shumë vende të botës.
  • image 23 Maj 2011 Tetë të dënuar për korrupsion Të hënën, një trup gjykues i përzier nga gjykatës vendas dhe të EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë i dënuan Zeqir Shamollin dhe Besim Hasanin me nga 4 vite burgim, Mehmet Nuredinin me 2 vite burgim dhe Halim Gjergjizin me 18 muaj ...
  • image 23 Maj 2011 Tahiri e Rexhepi paralajmërojnë marrëveshje me Serbinë Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri nuk përjashtoi mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë gjatë kësaj jave. Në një intervistë për Radio Kosovën, ajo tha se ka përafrim qëndrimesh...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28