Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Gusht 2019 Gjatë vikendit rreth 500 persona kërkuan ndihmë në QKUK, shkak temperaturat e larta Temperaturat e larta që po mbizotërojnë në Kosovë, kanë bërë që qytetarë të shumtë t'i drejtohen Klinikës Emergjente në QKUK, për shkak të problemeve shëndetësore nga vapa. Drejtori Klinikës Emergjente në QKUK, Basri Lenjani, në...
  • image 13 Gusht 2019 Për 24 orë në Kosovë ndodhën 74 aksidente trafiku Përgjatë 24 orëve të fundit në Kosovës kanë ndodhur gjithsej 74 aksidente, ku një nga to ka përfunduar me fatalitet, 29 prej tyre me të lënduar kurse 45 pa të lënduar. Ndërsa, janë shqiptuar gjithsej 702 tiketa trafiku për...
  • image 13 Gusht 2019 Që nga paslufta qendrat e mjekësisë familjare me staf të njëjtë Qendrat e mjekësisë familjare në vend po vazhdojnë me vite të ballafaqohen me mungesë të personelit mjekësor. Edhe pse disa nga mjekët familjarë kanë filluar të dalin në pension, këto qendra vazhdojnë të mos punësojnë staf të ri....
  • image 13 Gusht 2019 Lufta e partive për postin e kryeministrit Ende pa u caktuar data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme shumica e partive politike i kanë bërë të ditur emrat e zyrtarëve me të cilët e synojnë postin e kryeministrit të vendit. Ani pse përfaqësuesit e partive nuk kanë përjashtuar...
  • image 12 Gusht 2019 Legjislatura aktuale po konsiderohet si një ndër më të dobëtat në histori të Kosovës Legjislatura e gjashtë e Kuvendit po konsiderohet si "anemike". Edhe pse sa i përket miratimi të ligjeve, kjo legjislaturë prin me numrin e ligjeve të miratuar. Artan Murati nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), tha se që nga viti 2014,...
  • image 12 Gusht 2019 Pritje të gjata në Merdare Mërgimtarët që kanë kryer pushimet e tyre dhe kanë zgjedhur të kthehen nëpër vendkalimin në Merdare po përballen me pritje të mëdha. Pritjet në ëktë vendkalim kufitar janë deri në 2 orë e 30 minuta. Qendra Kombëtare për Menaxhim...
  • image 11 Gusht 2019 Gjysmëkuvendi Performancat pa kuorum e kanë shoqëruar gjysmëkuvendin e legjislaturës së gjashtë, e cila më 22 gusht ka vendosur ta shpërndajë veten. Deputetët me gjysmë orari, por me rroga të plota, plus përfitime të tjera financiare, nuk ia kanë...
  • image 11 Gusht 2019 Dedaj: Rasti i Tomor Morinës nuk ka ndikuar në raportet Prishtinë-Shkup Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë Veriore, Gjergj Dedaj, deklaroi se rasti i Tomor Morinës nuk ka ndikuar në ftohjen e marrëdhënieve mes Shkupit dhe Prishtinës. 78Në një intervistë për Alsat, ai tha se kjo çështje është mes Kosovës...
  • image 11 Gusht 2019 BIK-u bën kurban mbi 1000 lopë Pas faljes së namazit të Kurban Bajramit, në organizimin dhe mbikëqyrje të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, ka nis therja e kurbaneve që janë porositur nga besimtarët e vendit dhe ata nga diaspora. Në fillim të zbatimit të...
  • image 10 Gusht 2019 Hoti: Nuk e japim kryeministrin Lidhja Demokratike e Kosovës, ka ripërsëritur qëndrimin se nuk do të jetë pjesë e asnjë qeverie që formohet nga kalkulime të ndryshme politike dhe pa zgjedhje. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti thotë se spektri i gjerë...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31