Kosovë

Kosovë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Gusht 2018 Liderët botëror: Kosova dhe Shqipëria pëlqejnë më së shumti Merkelin Gallup International ka realizuar anketën e vitit 2018 në lidhje me mendimet që kanë qytetarët e 55 shteteve për udhëheqësit botëror. Të anketuarit janë pyetur nëse kanë mendim negativ apo pozitiv për presidentin amerikan Donald Trump,...
  • image 13 Gusht 2018 Politikani serb i Kosovës: Nuk ka ndarje as shkëmbim territoresh Qëndrimet e dy presidenteve, atij të Kosovës Hashim Thaçit dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, për korrigjimin e vijës kufitare, mbi çështjen e Luginës së Preshevës e mbi veriun e Kosovës po vlerësohen si tejet të...
  • image 13 Gusht 2018 Serwer: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve sjell destabilizim në Ballkan Ndryshimi i rrethanave gjeopolitike ka bërë që të hapet dera e diskutimeve për ndarjen e Kosovës. Kështu ka thënë njohësi i çështjes së Ballkanit, Daniel Serwer, gjatë një bisede për "Kohën Ditore". Por, ka paralajmëruar se kjo nuk...
  • image 13 Gusht 2018 Halimi: Bashkimi i Luginës me Kosovën, me dokument të miratuar në Kuvend Veterani i skenës politike të Luginës së Preshevës, Riza Halimi, bashkimin e mundshëm të këtij territori me Kosovën e konsideron përmbushje të ambicieve të kahershme të shqiptarëve të kësaj ane, porse shfaq skepticizëm për kohën...
  • image 13 Gusht 2018 SBASHK-u kërcënon me greva në shtator ?Arsimi mund të futet në grevë në muajin shtator nëse deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk e miratojnë në lexim të dytë Projektligjin për punëtorët e arsimit të viteve '90. Këtë paralajmërim e ka dhënë kryetari i Sindikatës së...
  • image 13 Gusht 2018 Kuvendi ka rritur shpenzimet për paga dhe mëditje Mbi 121 mijë euro ka shpenzuar Kuvendi i Kosovës për udhëtime zyrtare në tremujorin e parë të vitit 2018. Gjatë periudhës janar-mars Kuvendi shpenzoi 33.636 euro për udhëtime jashtë vendit, 990 euro shpenzime për udhëtime brenda vendit,...
  • image 12 Gusht 2018 Mungesa e barnave esenciale, sfidë e vazhdueshme për qytetarët me asistencë sociale Nëpër klinika, pacientët po përballen me mungesë elementare të barnave. Kjo po u shkakton vështirësi të pakapërcyeshme veçanërisht qytetarëve që jetojnë në asistencë sociale, të cilët thonë se me ilaçet e shtrenjta po bëhet i...
  • image 12 Gusht 2018 Dodik: Serbia ta kërkojë veriun e Kosovës Kryetari i Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik, duke folur për çështjen e Kosovës, thotë se katër komunat në veri të Kosovës duhet të përfshihen në përbërjen territoriale të Serbisë, e më pastaj, sipas tij, të sigurohen...
  • image 12 Gusht 2018 Ish-ushtarët nga Lugina, të vetmit mbështetës të Thaçit Derisa në Kosovë analistët dhe opozita e kundërshtojnë presidentin Thaçi për korrigjim të kufijve, ka nga ata në Luginën e Preshevës që po e mbështesin atë. Përveç spektrit politik, në mbështetje presidentit Thaçi i kanë dalë...
  • image 12 Gusht 2018 Në Kosovë, mot me diell dhe i ngrohtë Sipas Institutit Meteorologjik të Kosovës mbi vendin tonë sot do të mbajë mot me diell dhe i ngrohtë. Temperaturat e ajrit do të shënojnë ngritje. Minimalja do të jetë 18 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31