BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 19 Qershor 2018 E konfirmon BE-ja, takimi Thaçi-Vuçiq më 24 qershor Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së, dhe ndërmjetëse në dialogun mes Kosovës e Serbisë në Bruksel, ka bërë me dije se takimi i radhës do të zhvillohet më 24 qershor të këtij viti. Kosova dhe Serbia do të jenë të...
  • image 19 Qershor 2018 Hoxha: Vizat hiqen sivjet Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur e bindur se Bashkimi Evropian këtë vit do t'i heqë vizat për Kosovën. Sipas saj, pas rekomandimit që do të jepet nga Komisioni Evropian këtë muaj, i cili beson se do të jetë...
  • image 17 Qershor 2018 Mogherini pret nga Thaçi dhe Vuçiq marrëveshjen përfundimtare Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini kohëve të fundit ka rritur kontaktet me Prishtinën dhe Beogradin, në mënyrë që dialogu të fillojë në fundin e muajit qershor. Agjencia e lajmeve Beta duke u thirrur në burimet e veta,...
  • image 14 Qershor 2018 FDH për EULEX-in: Kontributi i pakontestueshëm, pritshmëritë të papërmbushura Misioni Evropian i Sundimit të Ligjit (EULEX) në datën 14 qershor të vitit 2018 zyrtarisht e përfundon mandatin e deritashëm dhe nuk ka më kompetenca dhe pushtet ekzekutiv në sistemin e gjyqësorit në Kosovë, të cilin e ka pasur pothuajse...
  • image 11 Qershor 2018 Hoxha kërkon më shumë angazhim për Agjendën e Reformave Evropiane Në takimin e Këshillit Ministror për Integrim Evropian, Ministrja Dhurata Hoxha, falënderoi Kryeministrin Haradinaj për angazhimin e tij dhe përkrahjen për të mbledhur Këshillin si dhe përkrahjen e tij për procesin e integrimit. "Kërkoj...
  • image 07 Qershor 2018 Tre vende të BE-së mbajnë peng hapjen e negociatave me Shqipërinë Franca, Holanda dhe Danimarka që po e frenojnë aktualisht hapjen e negociatave të anëtarësimit. Gjermania është më shumë pro hapjes së tyre. Sipas informacioneve të agjencisë Reuters për Gjermaninë janë tri vende momentalisht që e...
  • image 06 Qershor 2018 Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian mban konferencë për media Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Šoltes i cili po viziton Kosovën do te mbaj konferencën e tij për shtyp lidhur marrëdhëniet aktuale BE-Kosovë gjatë përgatitjes së raportit për Kosovën në Parlamentin Evropian....
  • image 05 Qershor 2018 BE deklarohet për përfshirjen e SHBA-së në dialogun Kosovë – Serbi Vendet anëtare të BE-së kërkojnë që ato të përfshihen në fazën përfundimtare të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, që do të çonte në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për një normalizim të plotë të marrëdhënieve...
  • image 04 Qershor 2018 KE planifikon vazhdimin sa më parë të dialogut Kosovë-Serbi Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Karlos Martin Ruis de Gordehuela nuk është përgjigjur sot direkt në pyetjen nëse dhe kur do të mbahet rrethi i ri i dialogut Kosovë-Serbi, por vetëm tha se Brukseli është në kontakt të përhershëm me...
  • image 30 Maj 2018 "EULEX nuk do t'i mungojë askujt" Shtypi gjerman i kushton vëmendje të posaçme situatës në Kosovë, largimit të EULEX-it dhe rrugëve të reja të refugjatëve në Ballkan. "Ajo që pushtetmbajtësit kërkojnë kaherë në Kosovë do të ndodhë në qershor: Misioni i EULEX-it...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30