BE - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 01 Korrik 2019 Dialogu shterpë, Kosova e shkapërderdhur në përfaqësim Kosova mbetet e shkapërderdhur sa i përket përfaqësimit në dialog. Përveç mungesës së qartësisë për të ardhmen e këtij procesi, ka edhe dramatizim të situatës nga ana e Serbisë me paralajmërimet për "katastrofë humanitare" në...
  • image 26 Qershor 2019 Haradinaj në Paris për viza "Prita sot në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert me të cilin diskutuam për vizitën time zyrtare në Paris dhe takimin me Ministrin e Brendshëm Castaner. Me qëllim të koordinimit dhe avancimit të agjendës së Kosovës...
  • image 26 Qershor 2019 Hoxha: Gjermania, Franca e Holanda kanë bllokuar liberalizimin Vendimi lidhur me propozimin për liberalizimin e vizave është duke u shqyrtuar aktualisht nga Këshilli i BE-së. Kjo është e tëra që u tha në Konkluzat e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian në lidhje me liberalizimin e...
  • image 25 Qershor 2019 Kosova ka shfrytëzuar mbi 300 milionë euro nga fondet IPA Kosova është përfituesja më e madhe për kokë banori në rajon e fondeve të Instrumentit të Para-Anëtarësimit i njohur si IPA, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që përfaqësues të shoqërisë civile kritikojnë institucionet...
  • image 21 Qershor 2019 Në Samitin e BE-së vetëm një fjali rreth zgjerimit Vetëm një fjali e shkurtër i është kushtuar procesit të zgjerimit të BE-së në konkluzionet e Këshillit Evropian, më saktësisht në Samitin e shefave të shteteve dhe të qeverive, që po zhvillohet në Bruksel. Në të thuhet se...
  • image 18 Qershor 2019 Hoxha: Marrëveshjen financiare IPA 2018 kap vlerën e mbi 94 milion eurove Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në mbledhjen e Qeverisë, të cilën e kryesonte Kryeministri Ramush Haradinaj, mbajti ekspoze për miratimin e projektligjit për ratifikimin e "Marrëveshjes financiare për IPA 2018, ndërmjet...
  • image 18 Qershor 2019 Italia vihet në krye të shteteve që duan fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e... Shumica e qeverive të BE-së, në krye me Italinë, kanë kërkuar të martën që të përmbushet premtimi për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat ndodhen përballë një shtyrjeje të re të...
  • image 17 Qershor 2019 Apostolova e shqetësuar me disa emërime nga Qeveria "Disa emërime të caktuara ne i kemi parë me shqetësim, e dini për çka e kam fjalën, shefat e agjencive që kanë të bëjnë me pronat dhe me serbët, këta njerëz duhet të jenë me kredibilitet", ka thënë shefja e Zyrës së BE-së në...
  • image 16 Qershor 2019 Gjashtë detyrat e BE-së për Serbinë, e para Kosova Marrëveshja gjithëpërfshirëse ligjërisht e detyrueshme ndërmjet dy vendeve të përfundojë pa zvarritje. Kjo është e domosdoshme në mënyrë që Serbia e Kosova të përparojnë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Marrëveshja duhet t'i...
  • image 15 Qershor 2019 Lideri i opozitës greke: Shqipëria s'ka të ardhme evropiane pa respektimin e minoritetit grek Lideri i Demokracisë së Re Kyriakos Mitsotakis, brenda 24 orëve në intervistat e tij në dy kanale televizive private, i është referuar midis të tjerash ne programin e tij parazgjedhor, edhe marrëdhënieve me Shqipërinë si një nga...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30