BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190926

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190926

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 11 Shkurt 2020 Kryeziu: Brenda këtij mandati synojmë të aplikojmë për status të kandidatit në BE Zëvendësministri i Integrimeve Evropian, Taulant Kryeziu, ka thënë se agjenda evropiane është një nga prioritetet e Qeverisë Kurti. Ai ka thënë se janë të interesuar të përfundojnë agjendën evropiane të reformave, duke shtuar...
  • image 11 Shkurt 2020 BE-ja pret nga Kosova heqjen e tarifave ndaj Serbisë e Bosnjës Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, të hënën, në "Shtëpinë e Evropës" në Tiranë, në prani të mediave, ka shpjeguar metodologjinë e re të Komisionit Evropian për negociatat e pranimit. Ai tha se kushtet për t'u...
  • image 10 Shkurt 2020 Vendet skeptike të BE-së, pengesë për liberalizimin e vizave Metodologjia e re për anëtarësim në Bashkimin Evropian, nga shoqëria civile shihet si frenim i zgjerimit dhe anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, por jo edhe pengesë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Kjo...
  • image 05 Shkurt 2020 Miratohet metodologjia e re e zgjerimit të BE-së Kolegji i Komisionit Evropian miratoi të mërkurën metodologjinë e re të procesit të anëtarësimit në BE, qëllim i së cilës është rivendosja e perspektivës së besueshme evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor, tha komisionari për...
  • image 29 Janar 2020 Rinisja e dialogut është arsyeja e vizitës së Borellit në Kosovë dhe Beograd Shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se Ballkani Perëndimor është prioritet i tij sa të jetë në këtë pozitë. Ai ka treguar se rifillimi i negociatave në mes të Prishtinës dhe Beogradit janë në...
  • image 28 Janar 2020 Sot mbahet Samiti për Ballkanin Perëndimor në Bruksel Kryetarët e parlamenteve të shteteve të Ballkanit Perëndimor do të mblidhen sot në Parlamentin Evropian (PE), nën patronatin e presidentit David Sassoli. Kryetarët e parlamentevce të Shqipërisë, Bosnje dhe Hercegovinës, Kosovës, Mali të...
  • image 04 Janar 2020 SHBA e pakënaqur me evropianet pas vrasjes së Soleimanit Pas sulmit në Irak kundër gjeneralit iranian, Kasem Soleimani, SHBA duket e zhgënjyer nga qëndrimi i evropianëve. Ndërkohë Brigadat Al-Kuds paralajmërojnë hakmarrje e nuk përjashtojnë as sulme në Ngushticën e Hormuzit. Mijëra irakianë...
  • image 30 Dhjetor 2019 Fabrizi vazhdimin e negociatave Kosovë-Serbi e quan prioritet të BE-së Shefi i delegacionit të Bashkimit Europian në Serbi, Sem Fabrizi deklaroi se BE-ja inkurajon formimin e Qeverisë së Kosovës dhe vazhdimin e dialogut midis Prishtinës e Beogradit me ndërmjetësimin e BE-së. Kështu i tha ai gazetës së...
  • image 27 Dhjetor 2019 Zyra e Bashkimit Evropian mirëpret konstituimin e Kuvendit Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë përmes një njoftimi ka mirëpritur konstituimin e Kuvendit të Kosovës dhe zgjedhjen e kryesisë së Kuvendit. Ata tutje kanë shtuar se presin formimin e shpejtë të qeverisë, e cila sipas tyre, do...
  • image 05 Dhjetor 2019 Ish-kryenegociatorja Mogherini me punë të re Ish- shefja e diplomacisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka gjetur punë të re në kuadër të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka caktuar dje tetë anëtarët...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28