BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190511

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190511

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 21 Shtator 2010 Hayman kërkoi përgjegjësi nga ligjvënësit shqiptarë Kryetarja e Dhomës së Lordëve në parlamentin britanik baronesha Helene Hayman ka kërkuar nga ligjvënësit shqiptarë që të përfaqësojnë votuesit e tyre në Kuvend.
  • image 21 Shtator 2010 Çdo evropianë me një lidhje interneti Për tre vjet, sipas planeve të Komisionit të BE-së, çdo evropian mund të përdorë një lidhje të shpejtë interneti. Kjo do të arrihet në bazë të një projektligji që u prezantua në Bruksel nga Komisarja Neelie Kroes.
  • image 20 Shtator 2010 Shqipëria i ka përmbushur kriteret për viza Komisionerja për çështjet e jashtme në Komisionin Evropian, Sesilia Malmstrom deklaroi të hënën se Shqipëria ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, por sipas saj, disa vende kanë ende dyshimet e tyre.
  • image 20 Shtator 2010 Lobuesit në BE paguhen më shumë se Barroso Lobuesit të cilët punojnë në Bruksel mund të marrin rroga më të larta sesa zyrtarët evropianë, në bazë të një studimi të ri mbi pagesat në kryeqytetin e BE-së.

  • image 20 Shtator 2010 Koalicioni në pushtet fitoi zgjedhjet në Suedi Qendra e djathtë që është aktualisht në pushtet në Suedi, ka fituar zgjedhjet e djeshme parlamentare dhe sipas të gjitha sondazheve do të ketë shumicën në parlament.
  • image 20 Shtator 2010 Dështoi referendumi në Sllovaki Për shkak të pjesëmarrjes së ulët të votuesve, në Sllovaki ka dështuar referendumi që kishte për qëllim reformimin e Parlamentit të këtioj vendi të BE-së.
  • image 18 Shtator 2010 Rusia blen anije luftarake nga Franca Ministria e Mbrojtjes së Francës ka mbështetur idenë për shitjen e mundshme të anijembajtëseve të helikopterëve Rusisë duke hedhur poshtë shqetësimet se një marrëveshje e tillë mund të rrezikojë sigurinë e Gjeorgjisë.
  • image 18 Shtator 2010 BE me gjashtë “partnerë strategjikë”; të rinj Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton ka pohuar se Egjipti, Izraeli, Indonezia, Pakistani, Ukraina dhe Koreja e Jugut do të mund t'i bashkoheshin listës ekzistuese të partnerëve të privilegjuar ose “strategjik”; të...
  • image 17 Shtator 2010 Fule: BE ta shqyrtojë kandidaturën e Serbisë Eurokomisioneri për Zgjerim, Stefan Fule tha në Beograd se Komisioni Evropian konsideron se ka ardhur koha për shqyrtimin e kandidaturës së Serbisë për BE, transmetojnë mediat në Beograd.
  • image 17 Shtator 2010 Fule dërgon në Beograd propozimet për bisedime me Kosovën Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, do t'ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, gjatë një vizite që ai planifikon të zhvilloi në Beograd, ka raportuar e përditshmja Danas.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28