BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190527

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190527

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 16 Shtator 2010 Ashton emëroi grupin e parë të diplomatëve të BE-së Shefja e politikës së jashtme të BE-së Catherine Ashton prezanton emërimet e para të ambasadorëve të BE-së në shërbimin e ri diplomatik, duke ia dhënë një diplomati gjerman postin e çmuar në Kinë.
  • image 15 Shtator 2010 Zvogëlimi i CO2 bie nga lista e prioriteteve të BE-së Komisionerja e BE-së për çështje klimatike Connie Hedegaard ka thënë se arritja e marrëveshjes për zvogëlimin e emisioneve të CO2 në konferencën e Kombeve të Bashkuara, e cila do të mbahet më vonë këtë vit nuk është më prioritet...
  • image 15 Shtator 2010 Lunacek: Kosova dhe Serbia- bisedime ndërshtetërore Eurodeputetja austriake dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek thekson se bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga Kombet e Bashkuara, e cila parasheh zhvillimin e dialogut...
  • image 15 Shtator 2010 Ettore Sequi- ambasador i BE-së në Tiranë Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Tiranës, do të jetë Ettore Sequi. Ky është vendimi i marrë nga shefja e diplomacisë evropiane, Catherin Ashton, e cila ka vendosur emërimin e përfaqësuesit të BE-së në vendin tonë, pas mbarimit...
  • image 15 Shtator 2010 BE përkrahë zhvillimin e biznesit në Kosovë Programi TurnAround Management (EU-TAM) i financuar nga instrumenti i ndihmës së para-anëtarësimit dhe i menaxhuar nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian, organizoi një ngjarje të rrjetëzimit për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme (NVM)...
  • image 15 Shtator 2010 Senati francez miraton ndalimin e ferexhesë Franca ia ndalon grave myslimane që të mbajnë gjatë ditës veshje si burka dhe niqab. Një ligj përkatës i miratuar nga senati kapërceu pengesën e fundit.
  • image 15 Shtator 2010 BE notë pozitive Shqipërisë për vizat Përfaqësuesit e Komisionit Evropian kanë dhënë një vlerësim pozitiv për përmbushjen e tri kritereve shtesë të paraqitura në maj të këtij për heqjen e vizave për Shqipërinë.
  • image 14 Shtator 2010 Ministrat e BE-së mirëpritën rezolutën për Kosovën Ministrat e jashtëm të BE-së u takuan në Bruksel për të përgatitur samitin e kryetarëve të shteteve dhe qeverive që mbahet të enjten, në të cilin mirëpritën rezolutën për Kosovën të miratuar në OKB.
  • image 14 Shtator 2010 BE kërcënon Francën për romët Bashkimi Evropian do të marrë masa ligjore ndaj Francës lidhur me politikat diskriminuese të ndjekura në rastin e dëbimit të romëve. Lajmi u bë i ditur nga Vivian Reding, eurkomisionere për Drejtësi.
  • image 13 Shtator 2010 BE rivlerëson lidhjet globale Në një kohë kur Evropa po rivlerëson rolin e saj në botë, kryediplomatja e BE-së, Catherine Ashton ka theksuar nevojën për marrëdhënie të forta të ndërsjella, sidomos me Kinën.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28