BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190527

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190527

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 08 Shtator 2010 BE i derdh në buxhetin e Kosovës 30 mil. € Komisioni Evropian i ka dhuruar 30 milionë euro për buxhetin e Kosovës, nga 50 milionët e premtuara për këtë vit.


  • image 07 Shtator 2010 Ende pa kompromis BE-Serbi për rezolutën Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton nuk ka arritur që ta bindë në Bruksel, presidentin serb, Boris Tadic për të modifikuar rezolutën e Serbisë në Asamblenë e OKB-së, megjithatë është pohuar se bisedimet do të vazhdojnë...
  • image 07 Shtator 2010 BE 17 milionë euro për ujësjellësin e Prishtinës Me fondet e Komisionit Evropian dhe Qeverisë Gjermane në vlerë prej 17 milionë euro do të bëhet përmirësimi i shërbimeve me ujë dhe rregullimi i rrjetit të ujësjellësit në Prishtinë.
  • image 07 Shtator 2010 Barroso: Ndarja në BE na fundos të gjithëve Presidenti i Komisionit Evropian, José Manuel Barroso ka kritikuar qeveritë e 27 vendeve anëtare të BE-së. Në fjalimin e tij të parë për "Gjendjen në BE", ai përmendi shumë gjëra që mund të shkaktojnë konflikte.
  • image 07 Shtator 2010 Wordsworth: BE dhe Serbia janë pajtuar për rezolutën Ambasadori britanik në Serbi, Stephen Wordsworth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.
  • image 07 Shtator 2010 Beogradi lëshon pe para presionit të BE-së Serbia ka filluar të dorpëzohet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.
  • image 07 Shtator 2010 Shqipëria dhe Bosnja një hap më afër heqjes së vizave Komisioni i politikës së jashtme në Parlamentin Evropian ka miratuar me 43 vota pro, 2 kundër dhe 3 abstenime, projekt/raportin e paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.
  • image 06 Shtator 2010 Bankat greke përfitojnë 10 miliardë € ndihmë Komisioni Evropian (KE) i ka miratuar Greqisë zbatimin e programit të ndihmës për bankat, të cilat janë prekur nga kriza kreditore.

  • image 06 Shtator 2010 Serbia nuk ka plane për tërheqjen e rezolutës Shefi i diplomacisë serbe, Vuk Jeremiq, tha se Beogradi nuk planifikon tërheqjen e propozim rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.
  • image 06 Shtator 2010 Të martën Ashton dhe Tadic bisedojnë për rezolutën Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton do të takohet të martën, me presidentin e Serbisë, Boris Tadiq, për të biseduar për rezolutën serbe në OKB, e cila pritet të hedhet në votim një ditë më vonë, më 9 shtator.
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31