BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190531

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190531

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 22 Shkurt 2019 Kërkohen masa më të ashpra të BE-së ndaj termocentraleve me thëngjill në Ballkan Ambientalistët kanë nxitur të martën politikëbërësit e Bashkimit Evropian që të marrin qëndrim më të sertë ndaj termocentraleve me thëngjill që po ndotin ambientin në vendet e Ballkanit Evropian, duke e fajësuar kësisoj tymin e...
  • image 21 Shkurt 2019 Mogherini sheh përparim në dialogun Kosovë-Serbi Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ka deklaruar se pavarësisht nga vështirësitë, ka pasur përparim në negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës. Mogherini ka thënë për "Politico" se ajo e konsideron suksesin e saj më të...
  • image 21 Shkurt 2019 Hoxha në Vjenë kërkon qasje më proaktive për Ballkanin perëndimor Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, mori pjesë në Konferencën ministrore për çështje evropiane në Vjenë, ku morën pjesë ministrat e Ballkanit perëndimor, nën udhëheqjen e ministrit austriak, Gernot Blümel. Pjesë e...
  • image 20 Shkurt 2019 Pak shpresa për një marrëveshje BE-Britani Bashkimi Evropian tha se ka pak shpresë se mund të ndryshojë diçka nga bisedimet të cilat kryeministrja britanike Theresa May do t'i zhvillojë me zyrtarët e BE-së, në lidhje me marrëveshjen e Brexit-it. Kryeministrja britanike, Theresa May,...
  • image 19 Shkurt 2019 Kocijançiç: Djegia e mandatave të deputetëve kundër reformave që kërkon BE-ja "Thirrjet e disa anëtarëve të partive opozitare për të bojkotuar parlamentin dhe për deputetët që të heqin dorë nga mandati i tyre aktual janë kundërproduktive dhe shkojnë kundër përpjekjeve të vendit për të zbatuar reformat e...
  • image 18 Shkurt 2019 BE-ja sanksionon tetë shtetas rus për incidentet në Detin Azov BE-ja vendosi të sanksionojë tetë shtetas rusë, të përfshirë në listën e saj të zezë për përgjegjësinë e tyre gjatë incidenteve në Detin Azov në nëntor, bënë të ditur për median disa burime europiane.
  • image 14 Shkurt 2019 Rrëzohet projekt buxheti, Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme Parlamenti spanjoll hodhi poshtë projekt buxhetin e vitit 2019, pasi separatistët katalanas i kthyen shpinën qeverisë, duke e shtyrë vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme kombëtare, mes një peizazhi politik gjithnjë e më të...
  • image 13 Shkurt 2019 Kompania Germania: Një falimentim dhe shumë pyetje Administratori i falimentimit të kompanisë Germania po zhvillon bisedime për të shpëtuar një pjesë të kompanisë. Pasagjerët ngushëllohen me çmimet e reduktuara të konkurrencës. Kush e përfytyronte që kompania ajrore e shpallur si...
  • image 07 Shkurt 2019 Mogherini dhe Vuçiq bisedojnë për tarifën, Trepçën dhe dialogun Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së , Federica Mogherini kanë zhvilluar një bisedë telefonike për të shqyrtuar situatën në Ballkanin Perëndimor në veçanti për raportet ndërmjet Prishtinës dhe...
  • image 07 Shkurt 2019 Mungesë e llogaridhënies për ngecjet në zbatimin e MSA-së Katër arsye për ngecjet në përmbushjen e Programit Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit (PKZMSA) i kanë përmendur në Ministrinë e Integrimit Evropian. Ndërmjet tyre është edhe vëmendja e pamjaftueshme e...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31