BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190531

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190531

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 23 Shtator 2010 Parlamenti Evropian miratoi një mbikëqyrje të re financiare Dy vjet pas shpërthimit të krizës financiare ndërkombëtare Parlamenti Evropian miratoi një paketë ligjore për një mbikëqyrje financiare të tërësishme.

  • image 22 Shtator 2010 BE shtrëngon rregullat e ruajtjes së privatësisë Komisioni i BE-së dëshiron të ashpërsojë rregullat e privatësisë për shpërndarjen e të dhënave personale të udhëtarëve me aeroplan në drejtim të SHBA-ve, Australisë dhe Kanadasë dhe të kufizohet përdorimi i të dhënave në...
  • image 22 Shtator 2010 Parlamenti Evropian vendos rregulla për tregjet financiare Parlamenti Evropian pritet gjatë ditës të vendosë për një mbikëqyrje më të rreptë financiare në BE. Për këtë qëllim nga viti 2011 do të fillojnë nga puna tri autoritete të reja dhe një instancë për paralajmërimin e hershëm në...
  • image 22 Shtator 2010 Kosova i ka plotësuar sugjerimet e KE-së Ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj gjatë një takimi me komisionarin për zgjerim, Stefan Fule ka theksuar se institucionet e Kosovës kanë ndërmarrë një sërë aktivitetesh konkrete për realizimin e obligimeve që kanë dalë nga...
  • image 21 Shtator 2010 BE paditet për mungesë transparence Një grup avokatësh ambientalistë kanë paditur BE-në duke pretenduar për kufizim në qasje në informacione si dhe për mungesë transparence në politikën e biokarburantëve të bllokut.

  • image 21 Shtator 2010 Hayman kërkoi përgjegjësi nga ligjvënësit shqiptarë Kryetarja e Dhomës së Lordëve në parlamentin britanik baronesha Helene Hayman ka kërkuar nga ligjvënësit shqiptarë që të përfaqësojnë votuesit e tyre në Kuvend.
  • image 21 Shtator 2010 Çdo evropianë me një lidhje interneti Për tre vjet, sipas planeve të Komisionit të BE-së, çdo evropian mund të përdorë një lidhje të shpejtë interneti. Kjo do të arrihet në bazë të një projektligji që u prezantua në Bruksel nga Komisarja Neelie Kroes.
  • image 20 Shtator 2010 Shqipëria i ka përmbushur kriteret për viza Komisionerja për çështjet e jashtme në Komisionin Evropian, Sesilia Malmstrom deklaroi të hënën se Shqipëria ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, por sipas saj, disa vende kanë ende dyshimet e tyre.
  • image 20 Shtator 2010 Lobuesit në BE paguhen më shumë se Barroso Lobuesit të cilët punojnë në Bruksel mund të marrin rroga më të larta sesa zyrtarët evropianë, në bazë të një studimi të ri mbi pagesat në kryeqytetin e BE-së.

  • image 20 Shtator 2010 Koalicioni në pushtet fitoi zgjedhjet në Suedi Qendra e djathtë që është aktualisht në pushtet në Suedi, ka fituar zgjedhjet e djeshme parlamentare dhe sipas të gjitha sondazheve do të ketë shumicën në parlament.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30