BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190902

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190902

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Prill 2019 Kryeministri i Spanjës mohon koalicionin pas-zgjedhor me partinë e djathtë 'Qytetarët' Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka thënë se partia Socialiste nuk ka ndërmend të përfshijë partinë e qendrës së djathtë Ciudadanos në ndonjë aleancë qeverisëse, nëse partia e tij fiton zgjedhjet kombëtare të së dielës. "Hyrja...
  • image 19 Prill 2019 Më shumë roje për kufijtë e jashtëm të BE-së Agjencia evropiane për mbrojtjen e kufirit, Frontex, duhet të zgjerohet, por vendet anëtare e frenojnë punën. Reforma e politikës së migracionit mbetet e mundimshme, mendon Bernd Riegert. Parlamenti Evropian në takimin e fundit, para...
  • image 14 Prill 2019 Thaçi udhëtoi për Bruksel, takohet me Tusk dhe Hahn Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Bruksel, ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian. Kështu thuhet në komunikatën e dërguar nga Presidenca e Kosovës. Në kuadër...
  • image 12 Prill 2019 BE dënon mohimin e masakrës së Reçakut Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Maja Koçijanciç, shprehet se nuk ka vend për mohimin apo relativizimin e ngjarjeve që kanë ndodhur në Reçak në vitin 1999.
  • image 07 Prill 2019 "Bashkimi Evropian" largohet nga pasaportat e Britanisë Pasaportat e reja në Britani po lëshohen pa "Bashkimin Evropian" në kopertinë, përkundër vonesës për marrëveshjen e daljes nga BE-ja, që ishte planifikuar të ndodhte në fund të muajit mars. Pasaportat e reja u shfaqën nga 30 marsi, një...
  • image 03 Prill 2019 Austria nuk sheh "asnjë arsye" për shtyrje të Brexitit Nuk ekziston "absolutisht asnjë arsye" për shtyrje tjetër të Brexitit, sepse situata në parlamentin britanik nuk ka ndryshuar rrënjësisht, ka thënë të mërkurën kancelari austriak, Sebastian Kurz. Kryeministrja britanike, Theresa May ka...
  • image 01 Prill 2019 CDU/CSU: Dera e BE-së e mbyllur për pesë vitet e ardhshme për Ballkanin Cilat janë programet e dy partive kryesore gjermane për zgjerimin e BE? Në intervistë me DW, Katrin Staffler, raportuese për Shqipërinë në Bundestag thotë se parimisht e shohim Shqipërinë në BE, nëse i plotëson kushtet. Dy partitë e...
  • image 28 Mars 2019 Parlamenti Europian voton në favor të liberalizimit të vizave për Kosovën Parlamenti Europian ka votuar në favor të heqjes së regjimit të vizave për Kosovën. Këtë e ka bërë të ditur raportuesja për Kosovën në PE, Tanja Fajon, e cila ka thënë se e inkurajon Këshillin Europian që të veprojë tani. "Shumica...
  • image 28 Mars 2019 Fajon: Evropa po humb kredibilitetin e qytetarët e Kosovës shpresën Parlamenti Evropian ka diskutuar të mërkurën rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës dhe në mesin e diskutimeve mes përfaqësuesve evropianë, ka pasur dallime të qarta në qëndrime për këtë çështje.
  • image 27 Mars 2019 BE s'ka subjektivitetet juridik për ta tërhequr njohjen e Kosovës Ideja për miratimin e një rezolute nga ana e BE-së për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga njohësit politik në vend, konsiderohet si e pamundshme. Emrush Ujkani njohës i integrimit evropian tha se Parlamenti Evropian në...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31