BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190909

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190909

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Maj 2019 Komisioni Evropian do të prezantojë paketën vjetore të zgjerimit Komisioni Evropian do të publikojë të mërkurën paketën vjetore të zgjerimit, e cila përcakton përparimin që kanë bërë vendet që synojnë integrimin evropian. Bëhet fjalë për dokumentin më të rëndësishëm për vendet e Ballkanit...
  • image 29 Maj 2019 Merkel: Të përballemi me "forcat e errëta" në Evropë dhe botë Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se "duhet ende punë për t'u bërë" në Gjermani dhe pjesë të tjera të botës për t'u përballur me "forcat e errëta" që po gjejnë mbështetje. "Në Gjermani, natyrisht, ato gjithmonë duhet të shihen...
  • image 28 Maj 2019 BE-ja fton për përmbajtje dhe zbatim të ligjit Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për përmbajtje maksimale pas zhvillimeve në veri të Kosovës. Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç, ka konfirmuar se zyrtarët evropian janë në kontakt me drejtuesit institucional të...
  • image 28 Maj 2019 Rezultatet e zgjedhjeve evropiane, sfiduese për Kosovën Përfundimi i zgjedhjeve për Parlamentin Evropian dhe rezultatet e tyre lanë të hapura debatet se si mund të pasqyrohen ato në aspiratat integruese të vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën. Njohës të çështjeve të...
  • image 27 Maj 2019 Zgjedhjet evropiane: Kush fitoi e kush humbi? Duke qenë se vendvotimet janë mbyllur tanimë në Europë, kjo është një përmbledhje e asaj se çka dimë deri tani. Dalja në zgjedhje pritet të arrijë 51%. Nëse konfimohet kjo do ishte dalja më e madhe në zgjedhje në 20 vitet e fundit....
  • image 26 Maj 2019 Dita e fundit e zgjedhjeve për Parlamentin Evropian Dhjetëra miliona votues në 21 shtete të Bashkimit Evropian, mund të votojnë sot (e diel), në ditën e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian. Gjermania, Franca, Italia, Bullgaria, Rumania, Kroacia dhe Hungaria, janë në mesin e...
  • image 25 Maj 2019 Sot votohet për fatin e BE-së, miliona qytetarë votojnë për Parlamentin Evropian Miliona evropianë pritet të zgjedhin anëtarët e rinj të Parlamentit Evropian, teksa rezultat e para tregojnë se partitë e ekstremit të djathtë nuk do të kenë rezultate të mira, ashtu siç kishin parashikuar disa vëzhgues. Votimi për...
  • image 25 Maj 2019 Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në Maqedonia e Veriut pret vlerësim pozitiv nga raporti i progresit i Komisionit Evropian që pritet të publikohet më 29 maj, ndërsa në qershor shpreson edhe për marrjen e datës për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në union. Nga Qeveria...
  • image 22 Maj 2019 1/3 e popullatës në Shqipëri ose 867 mijë qytetarë kanë leje qëndrimi në BE Thuajse një e treta e popullsisë shqiptare ka zgjedhur të jetojë dhe punojë në një nga shtetet e BE-së. Eurostat ka publikuar të dhënat mbi lejet e vlefshme të qëndrimit të qytetarëve jo-evropianë, duke i kategorizuar sipas arsyes...
  • image 20 Maj 2019 BE nuk e mbështet iniciativën për krijimin e Tribunalit Në një përgjigje për Gazetën Express, Bashkimi Europian ka bërë me dije se nuk e mbështet iniciativën e Kryeparlamentarit Kadri Veseli për krijimin e një Tribunali që do të procesonte rastet e krimeve serbe të kryera në Kosovë gjatë...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30