BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 22 Shtator 2010 Kosova i ka plotësuar sugjerimet e KE-së Ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj gjatë një takimi me komisionarin për zgjerim, Stefan Fule ka theksuar se institucionet e Kosovës kanë ndërmarrë një sërë aktivitetesh konkrete për realizimin e obligimeve që kanë dalë nga...
  • image 21 Shtator 2010 BE paditet për mungesë transparence Një grup avokatësh ambientalistë kanë paditur BE-në duke pretenduar për kufizim në qasje në informacione si dhe për mungesë transparence në politikën e biokarburantëve të bllokut.

  • image 21 Shtator 2010 Hayman kërkoi përgjegjësi nga ligjvënësit shqiptarë Kryetarja e Dhomës së Lordëve në parlamentin britanik baronesha Helene Hayman ka kërkuar nga ligjvënësit shqiptarë që të përfaqësojnë votuesit e tyre në Kuvend.
  • image 21 Shtator 2010 Çdo evropianë me një lidhje interneti Për tre vjet, sipas planeve të Komisionit të BE-së, çdo evropian mund të përdorë një lidhje të shpejtë interneti. Kjo do të arrihet në bazë të një projektligji që u prezantua në Bruksel nga Komisarja Neelie Kroes.
  • image 20 Shtator 2010 Shqipëria i ka përmbushur kriteret për viza Komisionerja për çështjet e jashtme në Komisionin Evropian, Sesilia Malmstrom deklaroi të hënën se Shqipëria ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, por sipas saj, disa vende kanë ende dyshimet e tyre.
  • image 20 Shtator 2010 Lobuesit në BE paguhen më shumë se Barroso Lobuesit të cilët punojnë në Bruksel mund të marrin rroga më të larta sesa zyrtarët evropianë, në bazë të një studimi të ri mbi pagesat në kryeqytetin e BE-së.

  • image 20 Shtator 2010 Koalicioni në pushtet fitoi zgjedhjet në Suedi Qendra e djathtë që është aktualisht në pushtet në Suedi, ka fituar zgjedhjet e djeshme parlamentare dhe sipas të gjitha sondazheve do të ketë shumicën në parlament.
  • image 20 Shtator 2010 Dështoi referendumi në Sllovaki Për shkak të pjesëmarrjes së ulët të votuesve, në Sllovaki ka dështuar referendumi që kishte për qëllim reformimin e Parlamentit të këtioj vendi të BE-së.
  • image 18 Shtator 2010 Rusia blen anije luftarake nga Franca Ministria e Mbrojtjes së Francës ka mbështetur idenë për shitjen e mundshme të anijembajtëseve të helikopterëve Rusisë duke hedhur poshtë shqetësimet se një marrëveshje e tillë mund të rrezikojë sigurinë e Gjeorgjisë.
  • image 18 Shtator 2010 BE me gjashtë “partnerë strategjikë”; të rinj Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton ka pohuar se Egjipti, Izraeli, Indonezia, Pakistani, Ukraina dhe Koreja e Jugut do të mund t'i bashkoheshin listës ekzistuese të partnerëve të privilegjuar ose “strategjik”; të...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31