BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 14 Shtator 2010 BE kërcënon Francën për romët Bashkimi Evropian do të marrë masa ligjore ndaj Francës lidhur me politikat diskriminuese të ndjekura në rastin e dëbimit të romëve. Lajmi u bë i ditur nga Vivian Reding, eurkomisionere për Drejtësi.
  • image 13 Shtator 2010 BE rivlerëson lidhjet globale Në një kohë kur Evropa po rivlerëson rolin e saj në botë, kryediplomatja e BE-së, Catherine Ashton ka theksuar nevojën për marrëdhënie të forta të ndërsjella, sidomos me Kinën.
  • image 13 Shtator 2010 Turqit ndryshuan kushtetutën që i afron me BE-në Përmes një referendumi popullor në Turqi qytetarët vendosën me shumicë të qartë për reformën kushtetuese. Kryeministri Rexhep Taip Erdogan njoftoi se paketa e qeverisë së tij me 26 pikat për ndryshimet në sistemin e drejtësisë është...
  • image 10 Shtator 2010 BE ofron lehtësimin e dialogut Prishtinë-Beograd Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Catherine Ashton, e përshëndeti miratimin e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke e konsideruar si një hap të rëndësishëm për Serbinë...
  • image 10 Shtator 2010 Itali: BE të dërgoi sinjale pozitive Prishtinë e Beograd Italia e ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke theksuar se tash është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian, ta vazhdojë dërgimin e sinjaleve pozitive për Kosovën dhe...
  • image 10 Shtator 2010 Spanja mirëpriti Rezolutën e OKB-së Spanja e mirëpriti marrëveshjen e arritur ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë për tekstin e Rezolutës që u miratua në OKB.
  • image 10 Shtator 2010 Miratohet Rezoluta, statusi çështje e përfunduar Asambleja e OKB-së, e miratoi mbrëmë rezolutën për Kosovën e sponsoruar nga 27 vendet e Bashkimit Evropian dhe e përkrahur nga Serbia, e cila bën thirrje për fillimin e dialogut për çështje të interesit të ndërsjellë, ndërmjet...
  • image 08 Shtator 2010 Serbia ndryshoi rezolutën për Kosovën Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.
  • image 08 Shtator 2010 BE i derdh në buxhetin e Kosovës 30 mil. € Komisioni Evropian i ka dhuruar 30 milionë euro për buxhetin e Kosovës, nga 50 milionët e premtuara për këtë vit.


  • image 07 Shtator 2010 Ende pa kompromis BE-Serbi për rezolutën Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton nuk ka arritur që ta bindë në Bruksel, presidentin serb, Boris Tadic për të modifikuar rezolutën e Serbisë në Asamblenë e OKB-së, megjithatë është pohuar se bisedimet do të vazhdojnë...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31