BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Shtator 2010 BE 17 milionë euro për ujësjellësin e Prishtinës Me fondet e Komisionit Evropian dhe Qeverisë Gjermane në vlerë prej 17 milionë euro do të bëhet përmirësimi i shërbimeve me ujë dhe rregullimi i rrjetit të ujësjellësit në Prishtinë.
  • image 07 Shtator 2010 Barroso: Ndarja në BE na fundos të gjithëve Presidenti i Komisionit Evropian, José Manuel Barroso ka kritikuar qeveritë e 27 vendeve anëtare të BE-së. Në fjalimin e tij të parë për "Gjendjen në BE", ai përmendi shumë gjëra që mund të shkaktojnë konflikte.
  • image 07 Shtator 2010 Wordsworth: BE dhe Serbia janë pajtuar për rezolutën Ambasadori britanik në Serbi, Stephen Wordsworth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.
  • image 07 Shtator 2010 Beogradi lëshon pe para presionit të BE-së Serbia ka filluar të dorpëzohet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.
  • image 07 Shtator 2010 Shqipëria dhe Bosnja një hap më afër heqjes së vizave Komisioni i politikës së jashtme në Parlamentin Evropian ka miratuar me 43 vota pro, 2 kundër dhe 3 abstenime, projekt/raportin e paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.
  • image 06 Shtator 2010 Bankat greke përfitojnë 10 miliardë € ndihmë Komisioni Evropian (KE) i ka miratuar Greqisë zbatimin e programit të ndihmës për bankat, të cilat janë prekur nga kriza kreditore.

  • image 06 Shtator 2010 Serbia nuk ka plane për tërheqjen e rezolutës Shefi i diplomacisë serbe, Vuk Jeremiq, tha se Beogradi nuk planifikon tërheqjen e propozim rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.
  • image 06 Shtator 2010 Të martën Ashton dhe Tadic bisedojnë për rezolutën Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton do të takohet të martën, me presidentin e Serbisë, Boris Tadiq, për të biseduar për rezolutën serbe në OKB, e cila pritet të hedhet në votim një ditë më vonë, më 9 shtator.
  • image 05 Shtator 2010 Vizat për Shqipërinë hiqen në vjeshtë Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha theksoi se shteti shqiptar i ka plotësuar të gjitha kushtet dhe kriteret e vendosura nga Bashkimi Evropian, çka do të bëjë të mundur realizmin e ëndrrës së shqiptarëve për të lëvizur këtë...
  • image 04 Shtator 2010 Tadiq kërkon kompromis me BE-në për rezolutën Presidenti serb, Boris Tadiq ka thënë se beson që është e mundshme të gjendet një kompromis rreth tekstit të projekt-rezolutës për Kosovën, i cili do të plotësonte kërkesat e Serbisë dhe Bashkimin Evropian dhe njëherit, sipas tij, do...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30