BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190917

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190917

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Tetor 2010 ‘Liberalizohen' Shqipëria dhe Bosnja Me 538 vota pro, Parlamenti Evropian miratoi raportin e eurodeputetes Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.
  • image 07 Tetor 2010 Katastrofë ekologjike në Hungari Pas çarjes së një dige në një fabrikë alumini në Hungari, në zonën përreth u derdh një sasi e madhe baltës së kuqe e cila është helmuese. Tani ekziston frika e ndotjes së Danubit, lumit të dytë më të gjatë në Evropë.
  • image 07 Tetor 2010 Shqiptarëve tu hiqen vizat Ulrike Lunacek, eurodeputete austriake në Parlamentin Evropian, ka thënë se Shqipërisë, por dhe Kosovës duhen hequr vizat, me gjithë drojën e tendencës së kërkimit të punësimit në Bashkimin Evropian.
  • image 07 Tetor 2010 Me gjithë dallimet Kina zotohen për bashkëpunim me BE-në Në samitin e Brukselit, Bashkimi Evropian dhe Kina janë zotuar se do ta rritin bashkëpunimin e ndërsjellë edhe pse vazhdojnë dallimet ndërmjet palëve.
  • image 06 Tetor 2010 Komunat kanë përgjegjësi procesin e integrimit Ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj tha në Prizren se komunat kanë detyra dhe përgjegjësi të rëndësishme në procesin e integrimit evropian.
  • image 05 Tetor 2010 Marnak premton ide të reja në EULEX Gjatë një konference për media në Bruksel, ish-komandanti i KFOR-it nga Franca, Xavier De Marnak, ka konfirmuar se më 15 tetor do të marrë detyrën e shefit të EULEX-it në Kosovë dhe do të ofrojë ide të reja.
  • image 05 Tetor 2010 Evropa presion ndaj Kinës për rivlerësimin e valutës Pas SHBA-së, edhe Evropa rrit presionin lidhur me konfliktin monetar me Kinën. Në përfundim të Samitit BE-Azi, vendet e eurozonës i bënë thirrje Republikës Popullore të Kinës për një rivlerësim të monedhës së saj, Juan.
  • image 04 Tetor 2010 EULEX: Arrestim në veri, dyshime për krime të rënda Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, njoftoi se njësiti special ka arrestuar një gangster serb në veri të Kosovës.
  • image 04 Tetor 2010 Nisi tërheqja e trupave sllovake nga Kosova Sllovakia filloi të hënën tërheqjen e trupave të saj nga përbërja e KFOR-it në Kosovë. Raportohet se me aeroplan special janë kthyer 100 ushtarët e parë nga baza e Shajkovcit në Podujevë, ndërsa ka filluar edhe transporti i teknikës,...
  • image 04 Tetor 2010 Këtë javë Azia dominon në agjendën e Brukselit Galaktika e liderëve aziatikë do të kalojë përmes kryeqytetit të BE-së në një mori të samiteve gjatë kësaj jave, përderisa deputetët e Parlamentit Evropian do të votojnë buxhetin e BE-së për 2011 dhe rregullat e stafit për...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30