BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190917

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190917

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 17 Shtator 2010 Fule: BE ta shqyrtojë kandidaturën e Serbisë Eurokomisioneri për Zgjerim, Stefan Fule tha në Beograd se Komisioni Evropian konsideron se ka ardhur koha për shqyrtimin e kandidaturës së Serbisë për BE, transmetojnë mediat në Beograd.
  • image 17 Shtator 2010 Fule dërgon në Beograd propozimet për bisedime me Kosovën Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, do t'ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, gjatë një vizite që ai planifikon të zhvilloi në Beograd, ka raportuar e përditshmja Danas.
  • image 16 Shtator 2010 Ashton emëroi grupin e parë të diplomatëve të BE-së Shefja e politikës së jashtme të BE-së Catherine Ashton prezanton emërimet e para të ambasadorëve të BE-së në shërbimin e ri diplomatik, duke ia dhënë një diplomati gjerman postin e çmuar në Kinë.
  • image 15 Shtator 2010 Zvogëlimi i CO2 bie nga lista e prioriteteve të BE-së Komisionerja e BE-së për çështje klimatike Connie Hedegaard ka thënë se arritja e marrëveshjes për zvogëlimin e emisioneve të CO2 në konferencën e Kombeve të Bashkuara, e cila do të mbahet më vonë këtë vit nuk është më prioritet...
  • image 15 Shtator 2010 Lunacek: Kosova dhe Serbia- bisedime ndërshtetërore Eurodeputetja austriake dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek thekson se bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga Kombet e Bashkuara, e cila parasheh zhvillimin e dialogut...
  • image 15 Shtator 2010 Ettore Sequi- ambasador i BE-së në Tiranë Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Tiranës, do të jetë Ettore Sequi. Ky është vendimi i marrë nga shefja e diplomacisë evropiane, Catherin Ashton, e cila ka vendosur emërimin e përfaqësuesit të BE-së në vendin tonë, pas mbarimit...
  • image 15 Shtator 2010 BE përkrahë zhvillimin e biznesit në Kosovë Programi TurnAround Management (EU-TAM) i financuar nga instrumenti i ndihmës së para-anëtarësimit dhe i menaxhuar nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian, organizoi një ngjarje të rrjetëzimit për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme (NVM)...
  • image 15 Shtator 2010 Senati francez miraton ndalimin e ferexhesë Franca ia ndalon grave myslimane që të mbajnë gjatë ditës veshje si burka dhe niqab. Një ligj përkatës i miratuar nga senati kapërceu pengesën e fundit.
  • image 15 Shtator 2010 BE notë pozitive Shqipërisë për vizat Përfaqësuesit e Komisionit Evropian kanë dhënë një vlerësim pozitiv për përmbushjen e tri kritereve shtesë të paraqitura në maj të këtij për heqjen e vizave për Shqipërinë.
  • image 14 Shtator 2010 Ministrat e BE-së mirëpritën rezolutën për Kosovën Ministrat e jashtëm të BE-së u takuan në Bruksel për të përgatitur samitin e kryetarëve të shteteve dhe qeverive që mbahet të enjten, në të cilin mirëpritën rezolutën për Kosovën të miratuar në OKB.
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30