BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190920

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190920

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 28 Mars 2019 Fajon: Evropa po humb kredibilitetin e qytetarët e Kosovës shpresën Parlamenti Evropian ka diskutuar të mërkurën rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës dhe në mesin e diskutimeve mes përfaqësuesve evropianë, ka pasur dallime të qarta në qëndrime për këtë çështje.
  • image 27 Mars 2019 BE s'ka subjektivitetet juridik për ta tërhequr njohjen e Kosovës Ideja për miratimin e një rezolute nga ana e BE-së për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga njohësit politik në vend, konsiderohet si e pamundshme. Emrush Ujkani njohës i integrimit evropian tha se Parlamenti Evropian në...
  • image 27 Mars 2019 Macron mbledh në Paris krerët e BE-së, Kinës dhe Gjermanisë Presidenti francez, Emmanuel Macron i ka pranuar rivalitetet historike midis Bashkimit Evropian dhe Kinës, teksa u ka bërë thirrje dyjave që ta fuqizojnë multilateralizmin. "Do të donim të arrihej përparim drejt ripërtëritjes së...
  • image 26 Mars 2019 Ligjvënësit britanikë marrin kontrollin e Brexit-it Ligjvënësit britanikë votuan për të marrë përsipër kontrollin e procesit të daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, apo Brexit-it. Një gjë e tillë u jep atyre fuqinë për të mbajtur një seri votimesh, për të zhbllokuar...
  • image 24 Mars 2019 Brexit: Mijëra protestues në Londër kërkojnë mbetjen në BE Mijëra protestues që kundërshtojnë daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian, me thirrjet "Le të vendos populli", janë mbledhur për të marshuar në Londër të shtunën, për të bërë thirrje për referendum të ri për shkak të krizës...
  • image 22 Mars 2019 BE-ja propozon shtyrje të BREXIT-it deri në muajin maj Bashkimi Evropian mund t'i ofrojë Britanisë së Madhe një shtyrje të BREXIT-it deri në muajin maj nëse parlamenti britanik miraton marrëveshjen e BREXIT-it javën tjetër. Kështu thuhet në një draft dokument të Komisionit Evropian,...
  • image 21 Mars 2019 May: Mos më fajësoni mua për Brexitin, fajësoni deputetët Kryeministrja britanike, Theresa May, është përballur me kritika të ashpra të bashkëpartiakëve të saj si dhe me thirrjet për dorëheqje, pasi të jetë fajësuar për nxitjen e mosmarrëveshjeve me deputetët e Parlamentit lidhur me...
  • image 19 Mars 2019 A po bëhet taksa pengesë për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare? Janë të paktën tri synime në agjendën aktuale të Kosovës për anëtarësim në organizata e mekanizma ndërkombëtarë. Përpjekjet e sërishme për anëtarësim në organizatën e INTERPOL-it (Policinë Ndërkombëtare), pastaj anëtarësimi...
  • image 18 Mars 2019 Zgjedhjet në PE mund ta lëkundin pozicionin e Kosovës në raport me vizat Pas një heshtjeje të gjatë, zyrtarët institucionalë sërish kanë nisur të flasin për liberalizimin e vizave. Pas dështimit që lëvizja e lirë për qytetarët ta marrë dritën jeshile në Këshillin e Ministrave të BE-së vitin e shkuar,...
  • image 15 Mars 2019 Brexiti shkon tek shtyrja e afatit Parlamenti britanik ka aprovuar shtyrjen e Brexitit, megjithatë mungon shumica për të arritur një marrëveshje. Zgjatja e varet nga përfundimi i votimit të tretë të marrëveshjes. Theresa May-it i mbaruan argumentat ditën e enjte. Ajo...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30