BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190922

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20190922

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Mars 2019 Parlamenti britanik kundërshton Brexitin pa pakt Parlamenti britanik ka miratuar amendamentin që kundërshton çdo dalje të Britanisë nga Bashkimi Evropian pa pakt. Parlamenti ka votuar me 312 vota në të mirë të daljes së Britanisë me marrëveshje në krahasim me 308 kundër. Votimi i së...
  • image 13 Mars 2019 Mogherini: Ditën që hiqet taksa, do të thërras takimin e ri për dialog Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini përsëriti nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku ndodhej për një seancë raportimi përpara Këshillit të Sigurimit, thirrjet...
  • image 11 Mars 2019 Negociatat për Brexit në pikë të vdekur Negociatat me Bashkimin Europian mbi garancitë ligjore të kërkuara nga qeveria britanike për çështjen e kufirit irlandez ("backstop"), në kuadër të marrëveshjes mbi Brexit, janë në një pikë të vdekur, njoftoi një zëdhënës i...
  • image 10 Mars 2019 Ambasadorja e Finlandës: Taksa të hiqet, për liberalizimin e vizave ka ende punë Edhe Finlandës nuk po i pëlqen vendimi i Qeverisë së Kosovës i marrë më 21 nëntor të vitit të kaluar për vendosjen e takës prej 100% ndaj produkteve që vijnë nga Serbia e Bosnja. Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall i...
  • image 10 Mars 2019 Zvicra, vendi i parë në botë për të drejtat e gruas Zvicra është vendi më i mirë për të drejtat e grave pasi promovon barazinë brenda shtëpisë dhe në vendin e punës, thuhet në raportin e Organizatës Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik (OECD). Sipas raportit, Zvicra, pasohet nga...
  • image 09 Mars 2019 Paralajmëron May: Britania mund të mos e lërë kurrë BE-në Kryeministrja britanike, Theresa May, ka paralajmëruar ligjvënësit, se nëse javën e ardhshme e refuzojnë planin e saj për Brexit-in, atëherë Britania mund të mos e lërë kurrë BE-në. Ligjvënësit britanikë pritet të votojnë të...
  • image 06 Mars 2019 BE-ja i konsideron "të vështira" bisedimet për Brexit Bisedimet për ndryshimin e marrëveshjes rreth largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian nuk kanë marrë ndonjë kthesë, kanë thënë zyrtarët evropianë të mërkurën, një javë para se ligjvënësit britanikë të votojnë planin...
  • image 05 Mars 2019 Më 2021 në Evropë do të hiqet ndryshimi i orës Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Evropian. Komisionet përkatëse të Parlamentit të BE duan që deputeti evropian i CDU-së, Peter Liese të punonte me...
  • image 01 Mars 2019 Brukseli dëshiron zgjidhje për Brexit-in para zgjedhjeve të BE-së Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian mund të shtyhet por për këtë duhet pasur një arsye të fuqishme, ka thënë negociatori i BE-së për Brexit-in, Mishel Barnie. "Nëse kërkohet, udhëheqësit evropianë do të pyesin pse duhet...
  • image 28 Shkurt 2019 MSA u ka hapur rrugë prodhimeve të Kosovës në tregun europian, kërkohet cilësi Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, në "Konferencën informuese për legjislacionin e produkteve të ndërtimit" theksoi se pas nënshkrimit të marrëveshjes së Stabilizim-Asociim dhe hyrjes në fuqi janë hapur rrugë që...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30