BE - Të gjitha lajmet e datës: 20191018

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20191018

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Mars 2019 Brexit: Mijëra protestues në Londër kërkojnë mbetjen në BE Mijëra protestues që kundërshtojnë daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian, me thirrjet "Le të vendos populli", janë mbledhur për të marshuar në Londër të shtunën, për të bërë thirrje për referendum të ri për shkak të krizës...
  • image 22 Mars 2019 BE-ja propozon shtyrje të BREXIT-it deri në muajin maj Bashkimi Evropian mund t'i ofrojë Britanisë së Madhe një shtyrje të BREXIT-it deri në muajin maj nëse parlamenti britanik miraton marrëveshjen e BREXIT-it javën tjetër. Kështu thuhet në një draft dokument të Komisionit Evropian,...
  • image 21 Mars 2019 May: Mos më fajësoni mua për Brexitin, fajësoni deputetët Kryeministrja britanike, Theresa May, është përballur me kritika të ashpra të bashkëpartiakëve të saj si dhe me thirrjet për dorëheqje, pasi të jetë fajësuar për nxitjen e mosmarrëveshjeve me deputetët e Parlamentit lidhur me...
  • image 19 Mars 2019 A po bëhet taksa pengesë për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare? Janë të paktën tri synime në agjendën aktuale të Kosovës për anëtarësim në organizata e mekanizma ndërkombëtarë. Përpjekjet e sërishme për anëtarësim në organizatën e INTERPOL-it (Policinë Ndërkombëtare), pastaj anëtarësimi...
  • image 18 Mars 2019 Zgjedhjet në PE mund ta lëkundin pozicionin e Kosovës në raport me vizat Pas një heshtjeje të gjatë, zyrtarët institucionalë sërish kanë nisur të flasin për liberalizimin e vizave. Pas dështimit që lëvizja e lirë për qytetarët ta marrë dritën jeshile në Këshillin e Ministrave të BE-së vitin e shkuar,...
  • image 15 Mars 2019 Brexiti shkon tek shtyrja e afatit Parlamenti britanik ka aprovuar shtyrjen e Brexitit, megjithatë mungon shumica për të arritur një marrëveshje. Zgjatja e varet nga përfundimi i votimit të tretë të marrëveshjes. Theresa May-it i mbaruan argumentat ditën e enjte. Ajo...
  • image 13 Mars 2019 Parlamenti britanik kundërshton Brexitin pa pakt Parlamenti britanik ka miratuar amendamentin që kundërshton çdo dalje të Britanisë nga Bashkimi Evropian pa pakt. Parlamenti ka votuar me 312 vota në të mirë të daljes së Britanisë me marrëveshje në krahasim me 308 kundër. Votimi i së...
  • image 13 Mars 2019 Mogherini: Ditën që hiqet taksa, do të thërras takimin e ri për dialog Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini përsëriti nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku ndodhej për një seancë raportimi përpara Këshillit të Sigurimit, thirrjet...
  • image 11 Mars 2019 Negociatat për Brexit në pikë të vdekur Negociatat me Bashkimin Europian mbi garancitë ligjore të kërkuara nga qeveria britanike për çështjen e kufirit irlandez ("backstop"), në kuadër të marrëveshjes mbi Brexit, janë në një pikë të vdekur, njoftoi një zëdhënës i...
  • image 10 Mars 2019 Ambasadorja e Finlandës: Taksa të hiqet, për liberalizimin e vizave ka ende punë Edhe Finlandës nuk po i pëlqen vendimi i Qeverisë së Kosovës i marrë më 21 nëntor të vitit të kaluar për vendosjen e takës prej 100% ndaj produkteve që vijnë nga Serbia e Bosnja. Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall i...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30