BE - Të gjitha lajmet e datës: 20191125

BE - Të gjitha lajmet e datës: 20191125

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 28 Gusht 2010 Cvetkovic: BE-ja përparësia kryesore e Serbisë Anëtarësimi në Bashkimin Evropian është përparësia kryesore e Serbisë në politikën e jashtme, deklaroi kryeministri Mirko Cvetkovic.
  • image 28 Gusht 2010 Sllovakia përsërit qëndrimin për Kosovën Ministri i Jashtëm i Sllovakisë Mikulash Xhurinda, deklaroi se nuk sheh asnjë arsye që vendi i tij ta ndryshojë qëndrimin për mosnjohjen e Kosovës.
  • image 28 Gusht 2010 Shqipëri- një milion aplikime për pasaporta biometrike Ministria e Brendshme e Shqipërisë njofton se u regjistrua aplikimi i njëmiliontë për pasaportë biometrike, që është një nga kushtet kryesore për të lëvizur pa viza në vendet e Bashkimit Evropian, me gjasë që nga fundi i këtij...
  • image 27 Gusht 2010 Kostunica: BE po e fyen Serbinë Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (DSS), Vojislav Kostunica ka deklaruar se mënyra se si po sillet Bashkimi Evropian është rrezikim thelbësor i interesave shtetërore dhe fyerje e vrazhdë të shtetit të Serbisë.
  • image 27 Gusht 2010 Franca injoron kritikat dhe vazhdon dëbimin e romëve Dëbimi i romëve nga Franca në Bullgari dhe Rumani vazhdon. Qeveria në Paris duket se nuk shqetësohet nga kritikat e Komisionit të BE. Francezët vetë janë të ndarë në dy kampe në këtë çështje.
  • image 26 Gusht 2010 Shqipëria intensifikon përpjekjet për heqjen e vizave Pikëkalimet kufitare në jug të Shqipërisë kanë instaluar infrastrukturën për unifikimin e kontrollit kufitar shqiptar me atë evropian. Në jug janë ngritur edhe qendrat pritëse për të riatdhesuarit e viktimat e trafikut.
  • image 26 Gusht 2010 Bukureshti rritet çdo vit nga shtatë për qind Rumanisë i duhet të ballafaqohet me pasojat e turbulencave në tregjet financiare. Megjithatë ekonomistët janë optimistë dhe parashohin një të ardhme të ndritur për kryeqytetin e Rumanisë, Bukureshtin.
  • image 26 Gusht 2010 Westerwele: Kroacia afer anëtarësimit në BE Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, i ka thënë sot Presidentit të Kroacisë, Ivo Josipovic se ky vend është afër anëtarësimit në BE.
  • image 25 Gusht 2010 Westerwelle po viziton Ballkanin Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, filloi të mërkurën një turne diplomatik në Ballkanin Perëndimor. Ai fillimisht e vizitoi Kroacinë, të enjten do ta vizitojë Serbinë dhe Bosnjën kurse të premten e përmbyll turneun me...
  • image 17 Maj 2010 Kosova dhe Austria nënshkruan marrëveshjen për mbrojtjen e investimeve Dy ministra të Qeverisë së Kosovës, Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Lutfi Zhakru si dhe Ministri i Ekonomisë dhe Financave Ahmet Shala, nënshkruan një marrëveshje për mbrojtjen e investimeve me Sekretarin e Shtetit të Austrisë,...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28