BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 02 Korrik 2019 Dështon samiti për emërimin e krerëve të BE Samiti i liderëve të vendeve anëtare të BE për emërimet në postet më të rëndësishme të institucioneve europiane përfundoi pa sukses. Asnjë prej blloqeve të krijuara nuk ka qenë i gatshëm të hiqte dorë nga kandidatet e vet....
  • image 02 Korrik 2019 Presidenti zotohet ta vazhdojë rolin e njëjtë në negociatat me Serbinë Presidenti Hashim Thaçi nuk konsideron se përfaqësimi i Kosovës në fazën përfundimtare të negociatave me Serbinë ka qenë në kundërshtim me Kushtetutën. Prandaj, ai këmbëngul se do të vazhdojë ta bëjë të njëjtën punë edhe pas...
  • image 01 Korrik 2019 Haradinaj drejt Parisit: Izolimit të Kosovës duhet t'i vije fundi Populli i Kosovës duhet trajtuar si gjithë popujt tjerë, pa dallime, në lëvizjen e lirë Zyra për media e kryeministrit të Kosovës, bën me dije se Ramush Haradinaj, ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Paris, ku do të takohet me...
  • image 01 Korrik 2019 Dialogu shterpë, Kosova e shkapërderdhur në përfaqësim Kosova mbetet e shkapërderdhur sa i përket përfaqësimit në dialog. Përveç mungesës së qartësisë për të ardhmen e këtij procesi, ka edhe dramatizim të situatës nga ana e Serbisë me paralajmërimet për "katastrofë humanitare" në...
  • image 26 Qershor 2019 Haradinaj në Paris për viza "Prita sot në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert me të cilin diskutuam për vizitën time zyrtare në Paris dhe takimin me Ministrin e Brendshëm Castaner. Me qëllim të koordinimit dhe avancimit të agjendës së Kosovës...
  • image 26 Qershor 2019 Hoxha: Gjermania, Franca e Holanda kanë bllokuar liberalizimin Vendimi lidhur me propozimin për liberalizimin e vizave është duke u shqyrtuar aktualisht nga Këshilli i BE-së. Kjo është e tëra që u tha në Konkluzat e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian në lidhje me liberalizimin e...
  • image 25 Qershor 2019 Kosova ka shfrytëzuar mbi 300 milionë euro nga fondet IPA Kosova është përfituesja më e madhe për kokë banori në rajon e fondeve të Instrumentit të Para-Anëtarësimit i njohur si IPA, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që përfaqësues të shoqërisë civile kritikojnë institucionet...
  • image 21 Qershor 2019 Në Samitin e BE-së vetëm një fjali rreth zgjerimit Vetëm një fjali e shkurtër i është kushtuar procesit të zgjerimit të BE-së në konkluzionet e Këshillit Evropian, më saktësisht në Samitin e shefave të shteteve dhe të qeverive, që po zhvillohet në Bruksel. Në të thuhet se...
  • image 18 Qershor 2019 Hoxha: Marrëveshjen financiare IPA 2018 kap vlerën e mbi 94 milion eurove Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në mbledhjen e Qeverisë, të cilën e kryesonte Kryeministri Ramush Haradinaj, mbajti ekspoze për miratimin e projektligjit për ratifikimin e "Marrëveshjes financiare për IPA 2018, ndërmjet...
  • image 18 Qershor 2019 Italia vihet në krye të shteteve që duan fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e... Shumica e qeverive të BE-së, në krye me Italinë, kanë kërkuar të martën që të përmbushet premtimi për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat ndodhen përballë një shtyrjeje të re të...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31