BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 28 Shtator 2010 Sllovakia mund ta ndryshojë qëndrimin ndaj Kosovës Kryeministrja e Sllovakisë, Iveta Radicova, gjatë një vizite në nuk ka përjashtuar mundësinë e ndryshimit të qëndrimit të tanishëm të Sllovakisë për njohjen e pavarësisë së Kosovës, raporton agjencia sllovake e lajmeve SITA.
  • image 27 Shtator 2010 BE kërkon të zgjidhet kontesti rreth telefonisë Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje "të gjitha palëve" në kontestin rreth telefonisë mobile në Kosovë që këtë çështje "ta zgjidhin në frymën konstruktive, e cila mbizotëroi gjatë miratimit të rezolutës për Kosovën në Asamblenë...
  • image 27 Shtator 2010 Diskutohen gjobat për vendet që shkelin kufirin e deficitit Sipas planeve të komisionierit evropian për ekonominë, Olli Rehn, në të ardhmen shpenzimet buxhetore të vendeve anëtare të BE-së nuk duhet t'i kalojnë të ardhurat nga prodhimi i përgjithshëm bruto në një vend.
  • image 27 Shtator 2010 Zvogëlohet prania ushtarake çeke në Kosovë Republika Çeke do të ristrukturojë praninë ushtarake në Kosovë. Ministri i mbrojtjes, Aleksandër Vondra, gjatë një vizite në Prishtinë, ka thënë se në fund të muajit tetor rreth 300 ushtarë çekë do të kthehen në atdhe, por ai tha...
  • image 27 Shtator 2010 Knaus: S'ka anëtarësim të Serbisë pa njohjen e Kosovës Është fare e qartë se përderisa Serbia nuk e pranon realitetin e një shteti të pavarur të Kosovës, nuk do të ketë anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, analistja e Iniciativës Evropiane...
  • image 26 Shtator 2010 Ed Miliband në krye të laburistëve britanikë Ed Miliband është zgjedhur kryetar i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe. Laburistët britanikë në zgjedhjet e majit të këtij viti humbën pas 13 vitesh në pushtet.
  • image 25 Shtator 2010 Këtë vit hiqen vizat për Shqipërinë dhe Bosnjën Bashkimi Evropian, me gjasë, këtë vit do ta tërheqë regjimin e vizave për udhëtarët nga Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina, duke i afruar këto vende për një hap kah integrimi evropian, thonë diplomatët.
  • image 25 Shtator 2010 Feith mbështet riemërimin e gjyqtarëve Bashkimi Evropian e mbështetë plotësisht punën e Komisionit të Pavarur Gjyqësor dhe Prokurorial (KPGJP) dhe të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGJK) në riemërimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve me qëllim të krijimit të një gjyqësori...
  • image 25 Shtator 2010 Taksa e udhëtimit shkakton mospajtime BE-SHBA Një situatë e vështirë në raportet përtej atlantikut është duke u shfaqur kohët e fundit pasi që Shtetet e Bashkuara filluan ta aplikojnë taksë për hyrje në SHBA për të gjithë udhëtarët e BE-së në vlerë 14 dollarë, duke e...
  • image 24 Shtator 2010 Barnier synon kthimin e besimin në tregun e BE-së BE-ja duhet t'i rikthehet parimeve të ekonomisë së tregut social pasi që qytetarët e saj më nuk ndihen se iu shërben tregu i përbashkët, ka thënë komisioneri i BE-së për tregti të brendshme Mitchel Barnier.H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31