BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 04 Tetor 2010 EULEX: Arrestim në veri, dyshime për krime të rënda Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, njoftoi se njësiti special ka arrestuar një gangster serb në veri të Kosovës.
  • image 04 Tetor 2010 Nisi tërheqja e trupave sllovake nga Kosova Sllovakia filloi të hënën tërheqjen e trupave të saj nga përbërja e KFOR-it në Kosovë. Raportohet se me aeroplan special janë kthyer 100 ushtarët e parë nga baza e Shajkovcit në Podujevë, ndërsa ka filluar edhe transporti i teknikës,...
  • image 04 Tetor 2010 Këtë javë Azia dominon në agjendën e Brukselit Galaktika e liderëve aziatikë do të kalojë përmes kryeqytetit të BE-së në një mori të samiteve gjatë kësaj jave, përderisa deputetët e Parlamentit Evropian do të votojnë buxhetin e BE-së për 2011 dhe rregullat e stafit për...
  • image 04 Tetor 2010 Gjermania kremtoi 20-vjetorin e ribashkimit Në fjalimin e tij me rastin e ceremonisë festive për 20-vjetorin e ribashkimit të Gjermanisë presidenti gjerman Wulff bëri thirrje për integrimin e të huajve dhe kërkoi prej gjermanëve më tepër tolerancë.
  • image 04 Tetor 2010 Kosova dhe Irlanda bashkëpunim në fushën e pushtetit lokal Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, i shoqëruar nga zëvendësministri i Integrimeve Evropiane, Arban Abrashi dhe kryetari i Komunës së Parteshit, Nenad Cvetkovic, po qëndrojnë për një vizitë zyrtare në Irlandë të...
  • image 01 Tetor 2010 Beqaj: Izolimi i Kosovës - interes i askujt Izolimi i Kosovës nuk i shkon për shtati askujt, as Kosovës, as Bashkimit Evropian. Në këtë drejtim, ne kemi dinamizuar punën tonë institucionale, për të plotësuar kushtet, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Besim Beqaj,...
  • image 01 Tetor 2010 Islanda hedh në gjyq kryeministrin Parlamenti i Islandës vendosi që ndaj ish-kryeministrit Geir Hahrdeu të kërkojë ndjekje gjyqësore nga Gjykata e Lartë lidhur me neglizhencën e tij gjatë vitit 2008, kur sistemi financiar i këtij shteti ishte shkatërruar.
  • image 01 Tetor 2010 Incko: Për 3-4 vjet Bosnja me status kandidati në BE Përfaqësuesi i Lartë në Bosnjë, Valentin Incko, vlerësoi në Bruksel se për tre deri katër vjet Bosnja do të mund të fitojë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
  • image 30 Shtator 2010 Feith: Kosova s'ka krizë Kosova nuk gjendet në krizë institucionale dhe gjendja politike është stabile, ka deklaruar shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare, Pieter Feith.
  • image 30 Shtator 2010 KE kërkon dënime për mëkatarët e deficitit Komisioni Evropian prezantoi në Bruksel propozimet e para legjislative për intensifikimin e paktit të stabilitetit të euros. Komisionieri përgjegjës për financat, Olli Rehn ndjek një kurs të ashpër reformash, që mbështetet nga Gjermania.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30