BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 30 Shtator 2010 Britania kërkon dialog Prishtinë-Beograd Ambasadori britanik në Serbi, Stephen Wordsworth, deklaroi se për Britaninë e Madhe statusi i Kosovës është i mbyllur, por Beogradi dhe Prishtina duhet ta fillojnë dialogun.
  • image 30 Shtator 2010 Çekia ofron mbështetje për procesin integrues të Kosovës Gjatë një vizite zyrtare në Çeki, ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, ka marrë mbështetjen e autoritete çeke për procesin integrues të Kosovës.
  • image 29 Shtator 2010 Franca synon primat në procesin e paqes në Lindje të Mesme Presidenti francez Nicolas Sarkozy i ka ftuar të gjitha palët në procesin e paqes në Lindjen e Mesme, që të marrin pjesë në një samit të organizuar nga ai në Paris dhe njëkohësisht e kritikoi qasjen e deritanishme në procesin e paqes...
  • image 29 Shtator 2010 Lunacek: Të hiqen vizat edhe për kosovarët Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, ka kërkuar që edhe Kosova ta merr hartën për rrugën drejt liberalizimit të vizave.

  • image 29 Shtator 2010 BE: Shqipëria e Bosnja pa viza Një komitet i Parlamentit Evropian ka mbështetur planet për heqjen e vizave për udhëtarët që vijnë nga Shqipëria dhe Bosnja, por ka vënë kufizime për shtetasit e Kosovës që vizitojnë BE-në, raporton "Reuters".
  • image 29 Shtator 2010 S'ka ujdi për sanksione kundër deficitit buxhetor Ministrat e financave të Bashkimit Evropian nuk kanë arritur ndonjë rezultat konkret në përpjekjen për ashpërsimin e paktit të stabilitetit.
  • image 28 Shtator 2010 Java kritike për rregullat financiare në BE Evropa po hyn në këtë javë në një fazë qenësore në përpjekjet e saj të rishikimit të rregullave të shpenzimeve qeveritare, e përcjellë me bisedime të cilat kanë gjasa të shkaktojnë përplasje në mes të shteteve anëtare, në mes...
  • image 28 Shtator 2010 NATO harton strategjinë për shekullin XXI NATO ka hartuar versionin e parë të konceptit të ri strategjik, që duhet të transformoi Aleancën Veriatlantike në një formë të re të pranisë ndërkombëtare për shekullin XXI, kanë bërë të ditur burime diplomatike në Bruksel.
  • image 28 Shtator 2010 Sllovakia mund ta ndryshojë qëndrimin ndaj Kosovës Kryeministrja e Sllovakisë, Iveta Radicova, gjatë një vizite në nuk ka përjashtuar mundësinë e ndryshimit të qëndrimit të tanishëm të Sllovakisë për njohjen e pavarësisë së Kosovës, raporton agjencia sllovake e lajmeve SITA.
  • image 27 Shtator 2010 BE kërkon të zgjidhet kontesti rreth telefonisë Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje "të gjitha palëve" në kontestin rreth telefonisë mobile në Kosovë që këtë çështje "ta zgjidhin në frymën konstruktive, e cila mbizotëroi gjatë miratimit të rezolutës për Kosovën në Asamblenë...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30