BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 27 Shtator 2010 Diskutohen gjobat për vendet që shkelin kufirin e deficitit Sipas planeve të komisionierit evropian për ekonominë, Olli Rehn, në të ardhmen shpenzimet buxhetore të vendeve anëtare të BE-së nuk duhet t'i kalojnë të ardhurat nga prodhimi i përgjithshëm bruto në një vend.
  • image 27 Shtator 2010 Zvogëlohet prania ushtarake çeke në Kosovë Republika Çeke do të ristrukturojë praninë ushtarake në Kosovë. Ministri i mbrojtjes, Aleksandër Vondra, gjatë një vizite në Prishtinë, ka thënë se në fund të muajit tetor rreth 300 ushtarë çekë do të kthehen në atdhe, por ai tha...
  • image 27 Shtator 2010 Knaus: S'ka anëtarësim të Serbisë pa njohjen e Kosovës Është fare e qartë se përderisa Serbia nuk e pranon realitetin e një shteti të pavarur të Kosovës, nuk do të ketë anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, analistja e Iniciativës Evropiane...
  • image 26 Shtator 2010 Ed Miliband në krye të laburistëve britanikë Ed Miliband është zgjedhur kryetar i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe. Laburistët britanikë në zgjedhjet e majit të këtij viti humbën pas 13 vitesh në pushtet.
  • image 25 Shtator 2010 Këtë vit hiqen vizat për Shqipërinë dhe Bosnjën Bashkimi Evropian, me gjasë, këtë vit do ta tërheqë regjimin e vizave për udhëtarët nga Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina, duke i afruar këto vende për një hap kah integrimi evropian, thonë diplomatët.
  • image 25 Shtator 2010 Feith mbështet riemërimin e gjyqtarëve Bashkimi Evropian e mbështetë plotësisht punën e Komisionit të Pavarur Gjyqësor dhe Prokurorial (KPGJP) dhe të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGJK) në riemërimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve me qëllim të krijimit të një gjyqësori...
  • image 25 Shtator 2010 Taksa e udhëtimit shkakton mospajtime BE-SHBA Një situatë e vështirë në raportet përtej atlantikut është duke u shfaqur kohët e fundit pasi që Shtetet e Bashkuara filluan ta aplikojnë taksë për hyrje në SHBA për të gjithë udhëtarët e BE-së në vlerë 14 dollarë, duke e...
  • image 24 Shtator 2010 Barnier synon kthimin e besimin në tregun e BE-së BE-ja duhet t'i rikthehet parimeve të ekonomisë së tregut social pasi që qytetarët e saj më nuk ndihen se iu shërben tregu i përbashkët, ka thënë komisioneri i BE-së për tregti të brendshme Mitchel Barnier.  • image 23 Shtator 2010 Evropa vulosi marrëveshjen për mbikëqyrjen financiare Deputetët e Parlamentit Evropian e kanë mbështetur një pako të propozimeve legjislative të BE-së për mbikëqyrjen financiare, miratimi përfundimtar i të cilës kërkon nga blloku i 27 anëtarëve krijimin e një sistemi të ri të...
  • image 23 Shtator 2010 Kërkesa e Serbisë diskutohet në Luksemburg Ministrat e punëve të jashtme të BE-së do të shqyrtojnë kërkesën e Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, më 25 tetor në Luksemburg, ka paralajmëruar shefi i diplomacisë belge, Stiven Vanakere, raportojnë mediat serbe.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30