BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Shtator 2010 S'ka ujdi për sanksione kundër deficitit buxhetor Ministrat e financave të Bashkimit Evropian nuk kanë arritur ndonjë rezultat konkret në përpjekjen për ashpërsimin e paktit të stabilitetit.
  • image 28 Shtator 2010 Java kritike për rregullat financiare në BE Evropa po hyn në këtë javë në një fazë qenësore në përpjekjet e saj të rishikimit të rregullave të shpenzimeve qeveritare, e përcjellë me bisedime të cilat kanë gjasa të shkaktojnë përplasje në mes të shteteve anëtare, në mes...
  • image 28 Shtator 2010 NATO harton strategjinë për shekullin XXI NATO ka hartuar versionin e parë të konceptit të ri strategjik, që duhet të transformoi Aleancën Veriatlantike në një formë të re të pranisë ndërkombëtare për shekullin XXI, kanë bërë të ditur burime diplomatike në Bruksel.
  • image 28 Shtator 2010 Sllovakia mund ta ndryshojë qëndrimin ndaj Kosovës Kryeministrja e Sllovakisë, Iveta Radicova, gjatë një vizite në nuk ka përjashtuar mundësinë e ndryshimit të qëndrimit të tanishëm të Sllovakisë për njohjen e pavarësisë së Kosovës, raporton agjencia sllovake e lajmeve SITA.
  • image 27 Shtator 2010 BE kërkon të zgjidhet kontesti rreth telefonisë Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje "të gjitha palëve" në kontestin rreth telefonisë mobile në Kosovë që këtë çështje "ta zgjidhin në frymën konstruktive, e cila mbizotëroi gjatë miratimit të rezolutës për Kosovën në Asamblenë...
  • image 27 Shtator 2010 Diskutohen gjobat për vendet që shkelin kufirin e deficitit Sipas planeve të komisionierit evropian për ekonominë, Olli Rehn, në të ardhmen shpenzimet buxhetore të vendeve anëtare të BE-së nuk duhet t'i kalojnë të ardhurat nga prodhimi i përgjithshëm bruto në një vend.
  • image 27 Shtator 2010 Zvogëlohet prania ushtarake çeke në Kosovë Republika Çeke do të ristrukturojë praninë ushtarake në Kosovë. Ministri i mbrojtjes, Aleksandër Vondra, gjatë një vizite në Prishtinë, ka thënë se në fund të muajit tetor rreth 300 ushtarë çekë do të kthehen në atdhe, por ai tha...
  • image 27 Shtator 2010 Knaus: S'ka anëtarësim të Serbisë pa njohjen e Kosovës Është fare e qartë se përderisa Serbia nuk e pranon realitetin e një shteti të pavarur të Kosovës, nuk do të ketë anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, analistja e Iniciativës Evropiane...
  • image 26 Shtator 2010 Ed Miliband në krye të laburistëve britanikë Ed Miliband është zgjedhur kryetar i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe. Laburistët britanikë në zgjedhjet e majit të këtij viti humbën pas 13 vitesh në pushtet.
  • image 25 Shtator 2010 Këtë vit hiqen vizat për Shqipërinë dhe Bosnjën Bashkimi Evropian, me gjasë, këtë vit do ta tërheqë regjimin e vizave për udhëtarët nga Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina, duke i afruar këto vende për një hap kah integrimi evropian, thonë diplomatët.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28