BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Shtator 2010 Dështoi referendumi në Sllovaki Për shkak të pjesëmarrjes së ulët të votuesve, në Sllovaki ka dështuar referendumi që kishte për qëllim reformimin e Parlamentit të këtioj vendi të BE-së.
  • image 18 Shtator 2010 Rusia blen anije luftarake nga Franca Ministria e Mbrojtjes së Francës ka mbështetur idenë për shitjen e mundshme të anijembajtëseve të helikopterëve Rusisë duke hedhur poshtë shqetësimet se një marrëveshje e tillë mund të rrezikojë sigurinë e Gjeorgjisë.
  • image 18 Shtator 2010 BE me gjashtë “partnerë strategjikë”; të rinj Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton ka pohuar se Egjipti, Izraeli, Indonezia, Pakistani, Ukraina dhe Koreja e Jugut do të mund t'i bashkoheshin listës ekzistuese të partnerëve të privilegjuar ose “strategjik”; të...
  • image 17 Shtator 2010 Fule: BE ta shqyrtojë kandidaturën e Serbisë Eurokomisioneri për Zgjerim, Stefan Fule tha në Beograd se Komisioni Evropian konsideron se ka ardhur koha për shqyrtimin e kandidaturës së Serbisë për BE, transmetojnë mediat në Beograd.
  • image 17 Shtator 2010 Fule dërgon në Beograd propozimet për bisedime me Kosovën Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, do t'ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, gjatë një vizite që ai planifikon të zhvilloi në Beograd, ka raportuar e përditshmja Danas.
  • image 16 Shtator 2010 Ashton emëroi grupin e parë të diplomatëve të BE-së Shefja e politikës së jashtme të BE-së Catherine Ashton prezanton emërimet e para të ambasadorëve të BE-së në shërbimin e ri diplomatik, duke ia dhënë një diplomati gjerman postin e çmuar në Kinë.
  • image 15 Shtator 2010 Zvogëlimi i CO2 bie nga lista e prioriteteve të BE-së Komisionerja e BE-së për çështje klimatike Connie Hedegaard ka thënë se arritja e marrëveshjes për zvogëlimin e emisioneve të CO2 në konferencën e Kombeve të Bashkuara, e cila do të mbahet më vonë këtë vit nuk është më prioritet...
  • image 15 Shtator 2010 Lunacek: Kosova dhe Serbia- bisedime ndërshtetërore Eurodeputetja austriake dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek thekson se bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga Kombet e Bashkuara, e cila parasheh zhvillimin e dialogut...
  • image 15 Shtator 2010 Ettore Sequi- ambasador i BE-së në Tiranë Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Tiranës, do të jetë Ettore Sequi. Ky është vendimi i marrë nga shefja e diplomacisë evropiane, Catherin Ashton, e cila ka vendosur emërimin e përfaqësuesit të BE-së në vendin tonë, pas mbarimit...
  • image 15 Shtator 2010 BE përkrahë zhvillimin e biznesit në Kosovë Programi TurnAround Management (EU-TAM) i financuar nga instrumenti i ndihmës së para-anëtarësimit dhe i menaxhuar nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian, organizoi një ngjarje të rrjetëzimit për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme (NVM)...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31