BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 15 Shtator 2010 BE notë pozitive Shqipërisë për vizat Përfaqësuesit e Komisionit Evropian kanë dhënë një vlerësim pozitiv për përmbushjen e tri kritereve shtesë të paraqitura në maj të këtij për heqjen e vizave për Shqipërinë.
  • image 14 Shtator 2010 Ministrat e BE-së mirëpritën rezolutën për Kosovën Ministrat e jashtëm të BE-së u takuan në Bruksel për të përgatitur samitin e kryetarëve të shteteve dhe qeverive që mbahet të enjten, në të cilin mirëpritën rezolutën për Kosovën të miratuar në OKB.
  • image 14 Shtator 2010 BE kërcënon Francën për romët Bashkimi Evropian do të marrë masa ligjore ndaj Francës lidhur me politikat diskriminuese të ndjekura në rastin e dëbimit të romëve. Lajmi u bë i ditur nga Vivian Reding, eurkomisionere për Drejtësi.
  • image 13 Shtator 2010 BE rivlerëson lidhjet globale Në një kohë kur Evropa po rivlerëson rolin e saj në botë, kryediplomatja e BE-së, Catherine Ashton ka theksuar nevojën për marrëdhënie të forta të ndërsjella, sidomos me Kinën.
  • image 13 Shtator 2010 Turqit ndryshuan kushtetutën që i afron me BE-në Përmes një referendumi popullor në Turqi qytetarët vendosën me shumicë të qartë për reformën kushtetuese. Kryeministri Rexhep Taip Erdogan njoftoi se paketa e qeverisë së tij me 26 pikat për ndryshimet në sistemin e drejtësisë është...
  • image 10 Shtator 2010 BE ofron lehtësimin e dialogut Prishtinë-Beograd Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Catherine Ashton, e përshëndeti miratimin e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke e konsideruar si një hap të rëndësishëm për Serbinë...
  • image 10 Shtator 2010 Itali: BE të dërgoi sinjale pozitive Prishtinë e Beograd Italia e ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke theksuar se tash është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian, ta vazhdojë dërgimin e sinjaleve pozitive për Kosovën dhe...
  • image 10 Shtator 2010 Spanja mirëpriti Rezolutën e OKB-së Spanja e mirëpriti marrëveshjen e arritur ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë për tekstin e Rezolutës që u miratua në OKB.
  • image 10 Shtator 2010 Miratohet Rezoluta, statusi çështje e përfunduar Asambleja e OKB-së, e miratoi mbrëmë rezolutën për Kosovën e sponsoruar nga 27 vendet e Bashkimit Evropian dhe e përkrahur nga Serbia, e cila bën thirrje për fillimin e dialogut për çështje të interesit të ndërsjellë, ndërmjet...
  • image 08 Shtator 2010 Serbia ndryshoi rezolutën për Kosovën Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31