BE

BE

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 19 Dhjetor 2018 Agjenda e BE-së demanton pritjen e Haradinajt për vizat Agjenda e Bashkimit Evropian (BE) demanton pritjen e kryeministrit Ramush Haradinaj për vendimmarrje rreth liberalizimit të vizave në këto dy javë që i kanë mbetur 2018-s, shkruan sot Koha Ditore. Asnjë nga forumet e Këshillit të BE-së nuk...
  • image 17 Dhjetor 2018 Tarifa lë nën hije takimin ndërmjet Kosovës dhe BE-së për MSA-në Kosova dhe Bashkimi Evropian kanë diskutuar në Bruksel për zbatimin e marrëveshjes së vetme korntraktuale që është nënshkruar deri më tash, atë të Stabilizim Asocimit. Njëherësh është bërë edhe një vlerësim i përmbushjes së...
  • image 17 Dhjetor 2018 Mogherini e Hahn takojnë sot Haradinajn Zyrtarët e BE dhe Kosovës do të mbajnë të hënën mbledhjen e tretë të Këshillit të Stabilizim-Asociimit në Bruksel. Kjo do të jetë një mundësi për të vlerësuar gjendjen aktuale të marrëdhënieve midis BE-së dhe Kosovës,...
  • image 15 Dhjetor 2018 Mogherini fton në takim udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të organizojë një takim joformal me liderët e Ballkanit Perëndimor gjatë javës së ardhshme në Bruksel. Në takimin e 19 dhjetorit, do të diskutohet...
  • image 14 Dhjetor 2018 Kocijançiq: BE-ja ka qëndrim të njëjtë me NATO-n për FSK-në Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Bashkimit Evropian, përgjegjëse për Ballkanin Perëndimor ka deklaruar që BE-ja e ndanë mendimin e njëjtë me NATO-n që mandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës mund të ndërrohet vetëm përmes procesit...
  • image 13 Dhjetor 2018 May i mbijeton votës së mosbesimit në Britani Kryeministrja britanike, Theresa May, i ka mbijetuar një vote mosbesimi që është organizuar nga konservatorët e Partisë së saj, Tory. Ajo ka fituar 200 vota në favor të saj, në krahasim me 117 vota tjera kundër. Për të fituar...
  • image 05 Dhjetor 2018 Hoxha në Bruksel: BE-ja të mos mbajë të izoluar qytetarët e Kosovës Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën organizimin e "Friends of Europe", ka thënë të martën se Bashkimi Evropian nuk duhet të mbajë të izoluar qytetarët e Kosovës, pasi që janë...
  • image 04 Dhjetor 2018 Fajon: Heqja e vizave për Kosovën nuk është në rend të ditës së BE-së Fajon, deputete Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke e cilësuar situatën...
  • image 03 Dhjetor 2018 Haradinaj përsërit: Taksa anulohet kur Serbia ta njohë Kosovën Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përsëriti qëndrimin e tij se taksa prej 100% që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, do të hiqet vetëm kur Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës. Këto...
  • image 03 Dhjetor 2018 Hahn: BE e befasuar dhe e zhgënjyer me tarifat doganore Bashkimi Evropian ishte i befasuar dhe zhgënjyer me vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e tarifave doganore, ka deklaruar komisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johannes Hahn. Këto komente, Hahn i bëri gjatë...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31