Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Tetor 2010 BE dhe Korea e Jugut heqin barrierat tregtare Pas bisedimeve trevjeçare, Bashkimi Europian dhe Korea e Jugut kanë nëshkruar një marrëveshje të tregtisë së lirë. Marrëveshja, e cila u nënshkrua gjatë një takimi të të dy palëve në Bruksel, parasheh që të hiqen pas vitit 2011 të...
  • image 07 Tetor 2010 Euro vazhdon rritjen përballë dollarit Valuta e përbashkët 16 vendeve të Bashkimit Evropian është rritur në 1,3873 dollarë nga 1,3859 sa ishte një ditë më parë. Kjo është vlera më e lartë e euros ndaj dollarit amerikan prej 3 shkurtit të këtij viti. Muajin e kaluar euro u...
  • image 06 Tetor 2010 IPKO ulë çmimet e roamingut me BE-në IPKO edhe njëherë i ka liruar tarifat e roamingut për 27 shtetet e Bashkimit Evropian dhe Maqedoni, me operatorin Mobil ONE. Me këtë lirim, numri i IPKO's bëhet i domosdoshëm edhe kur përdoruesit kosovar të telefonisë mobile gjenden jashtë...
  • image 06 Tetor 2010 Shqipëria e Kosova rritjen më të madhe në rajon Shtetet e Ballkanit Perëndimor ngadalë po dalin nga recesioni dhe mund të fillojnë të zhvillohen më shpejt sesa shtetet e Evropës Perëndimore nëse i zbatojnë reformat, thuhet në një raport të agjencisë së lajmeve Reuters.
  • image 06 Tetor 2010 Shala në takimet e rregullta FMN dhe BB Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala i shoqëruar nga zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave, Bedri Hamza dhe zyrtarë tjerë të MEF-it, kanë udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të...
  • image 06 Tetor 2010 Të rritet konsumi i prodhimeve vendore Rritja e konsumit të prodhimeve vendore parandalon eksportin e parave të gatshme nga Kosova. Në këtë mënyrë rritet edhe eksporti i produkteve vendore dhe njëkohësisht zvogëlohet importi i mallrave, u tha në hapjen e projektit tradicional,...
  • image 05 Tetor 2010 Inspektorët e rinj tatimorë bënë betimin solemn Në praninë e ministrit të Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala dhe drejtorit të përgjithshëm të Administratës Tatimore të Kosovës, Behxhet Haliti, inspektorët e rinj të Administratës Tatimore të Kosovës, bënë betimin solemn, ku u...
  • image 05 Tetor 2010 Shala bën thirrje për pagesën e tatimeve Në ceremoninë e inaugurimit të ndërtesës së re të Administratës Tatimore në Prizren, ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala, iu bëri thirrje të gjithë taksapaguesve që t'i kryejnë obligimet e tyre tatimore, sepse në mënyrë...
  • image 04 Tetor 2010 Themelohet aviokompania më e madhe në botë Dy aerotransportuesit amerikanë United dhe Continental edhe zyrtarisht janë bashkuar, duke e formuar kompaninë më të madhe ajrore në botë.
  • image 01 Tetor 2010 Fullani kërkon një model të ri ekonomik Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani ka kërkuar hapjen e një debati kombëtar për të përcaktuar një model të ri për ekonominë shqiptare.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31