Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20100821

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Gusht 2019 Bie tregtia Gjermani-Iran për shkak të sanksioneve amerikane Rënia e tregtisë në mes të Gjermanisë dhe Iranit, ka dhënë shenja se sanksionet e Shteteve të Bashkuara janë duke ndikuar kur shtetet marrin vendime nëse duhet bashkëpunuar me Teheranin. Eksportet gjermane në Iran kanë rënë për 48...
  • image 13 Gusht 2019 Ujësjellësi Prishtina bën thirrje për shpenzim racional të ujit të pijshëm Kompania e Ujësjellësit Regjional "Prishtina" ka ripërsëritur thirrjen drejtuar konsumatorëve të saj për shpenzim racional të ujit të pijshëm. Pasi rikujton rënien e nivelit të akumulimeve, nga të cilat furnizohen, kjo kompani në...
  • image 13 Gusht 2019 Linja e autobusit për në Aeroportin e Prishtinës po punon me humbje Pas shumë diskutimeve se a është e nevojshme linja e rregullt e autobusit Prishtinë - Aeroport dhe anasjelltas, para tre muajsh kjo linjë më në fund u lëshua në qarkullim. Kryeshefi Ekzekutiv i Trafikut Urban në Prishtinë, Lulëzim...
  • image 13 Gusht 2019 BQE paralajmëron se perspektivat e rritjes botërore mund të përkeqësohen Banka Qendrore Evropiane paralajmëron se perspektivat e rritjes botërore ka mundësi të përkeqësohen më tej. BQE thotë se falë tregut të qëndrueshëm të punës, deri tani konsumi botëror në përgjithësi është rritur mjaft mirë....
  • image 12 Gusht 2019 Çmimi i naftës e fillon javën me rënie Nafta e nisi javën në rënie, prej shqetësimeve mbi ngadalësimin ekonomik botëror dhe luftës tregtare mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, çka ka sjellë uljen e projeksioneve për kërkesën. Nafta Brent e Londrës humbi 0.2...
  • image 12 Gusht 2019 Pas taksës 100 përqind, ndryshon lloji i mallrave që kontrabandohen nga Serbia Që nga 21 nëntori i vitit të kaluar, kur filloi së zbatuari taksa prej 100 për qind për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, sipas të dhënave të Doganës së Kosovës, nuk ka pasur rritje të madhe të kontrabandës të...
  • image 10 Gusht 2019 Evazioni fiskal, bizneset sezonale verore i ikin tatimit Sektori i hotelerisë në Kosovë gjatë sezonit të kësaj vere është në fokus të inspektimit nga Administrata Tatimore e Kosovës, pasi që sipas zyrtarëve të ATK-së ky sektor paraqet potencial të madh për shmangie nga tatimi. Vetëm...
  • image 08 Gusht 2019 Sot protestojnë punëtorët e aeroportit “Adem Jashari” Sot prej orës 08:00 punëtorët e e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari" do të mbajnë protestë njëorëshe në kërkim të realizimit të të drejtave të tyre. Para dy ditësh, sindikata e pavarur e këtij aeroporti përmes...
  • image 07 Gusht 2019 Udhëzimet që nuk përputhen me Ligjin për Miniera dhe Minerale, OAK në konferencë Oda e Afarizmit të Kosovës sot do të mbajë një konferencë për media. Sipas njoftimit, konferenca ka të bëjë lidhur me Udhëzimet Administrative të cilat janë në mospërputhje me Ligjin për Minierat dhe Mineralet që po pengojnë...
  • image 06 Gusht 2019 Kosova me dy “buxhete” Arben Imeri nga Kosova ka rreth 23 vjet që jeton me familjen e tij në Londër të Mbretërisë së Bashkuar. Ai për çdo vit viziton prindërit e tij në qytetin e lindjes, Podujevë. Arbeni tregon se për çdo muaj dërgon para për prindërit e...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31