Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190829

Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190829

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Gusht 2019 Ministri maqedonas i Ekonomisë viziton Kosovën pas masave të reciprocitetit Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala sot do të presë ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi. Ky takim vjen vetëm katër ditë pasi Kosova vendosi masa reciprociteti ndaj mjaltit dhe patateve të...
  • image 19 Gusht 2019 Shkup: Afaristët kërkojnë t'i jepet fund luftës tregtare me Prishtinën Afaristët në Maqedoninë e Veriut kërkojnë që sa më parë t'i jepet fund luftës tregtare me Kosovën për shkak se, siç theksojnë, tanimë kanë filluar të ndjehen efektet negative të bllokimit të importit dhe eksportit të produkteve të...
  • image 19 Gusht 2019 BERZH ndihmon procesin për privatizimin e Telekomit të Kosovës Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka pritur të hënën në takim përfaqësuesit e kompanisë Detecon International GmbH dhe ata të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), me të cilët ka biseduar për gjendjen në...
  • image 19 Gusht 2019 Punëtorët nga Ballkani po japin kontribut për tregun gjerman të punës Rregulloja e Ballkanit Perëndimor ka sjellë qindra mijëra punëtorë nga vendet e rajonit në Gjermani. Por si i shikon ata ekonomia gjermane? Eksperti Wido Geis-Thöne bën një bilanc për Deutsche Wellen.
  • image 18 Gusht 2019 Hamza thotë se mosrishikimi i buxhetit nuk sjellë pasoja negative Ministri në detyrë i Financave, Bedri Hamza mohon të ketë dështime në realizimin e projekteve për shkak të mos rishikimit të Ligjit të Buxhetit. Hamza thotë për KosovaPress, se nuk ishte paraparë rishikim i buxhetit as për sivjet, sepse...
  • image 17 Gusht 2019 Vazhdohet në heshtje monopoli në homologim Me gjithë që kontrata ekskluzive në mes të Ministrisë së Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit, tash Ministria e Infrastrukturës dhe kompanisë “Eurolab” për procesin homologimit të automjeteve ka skaduar më 1 korrik, kjo kompani do...
  • image 16 Gusht 2019 Malisheva i ndanë katër milionë euro për investime kapitale Komuna e Malishevës është duke vazhduar me mbajtjen e dëgjimeve publike në kuadër të procesit të hartimit të projekt buxhetit 2020-2022, me theks të veçantë të buxhetit për vitin 2020. Bazuar në qarkoren e dytë buxhetore për...
  • image 15 Gusht 2019 Klinika e Kirurgjisë Torakale me pajisje të reja Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, do të vizitojë sot Klinikën e Kirurgjisë Torakale në QKUK për të përuruar pajisjet e reja të cilat i janë dorëzuar kësaj klinike. Së bashku me ministrin Ismaili do të jetë edhe...
  • image 14 Gusht 2019 Tregtia, biznesi më fitimprurës në Kosovë Sektori privat në Kosovë nga afaristë dhe ekspertë të ndryshëm vazhdimisht është vlerësuar i vështirë për të operuar për shkak të sfidave të shumta dhe rrethanave aktuale, që sipas tyre, nuk lejojnë fitim të kënaqshëm. Por, kjo...
  • image 14 Gusht 2019 Turqit varfërohen për 202 miliardë dollarë në pesë vitet e fundit Turqia është varfëruar me 202 miliardë dollarë në pesë vitet e fundit, diçka që rrit shqetësimet te autoritetet financiare të vendit. Sipas të dhënave të Shërbimit turk të Statistikave, Produkti i Brendshëm Bruto i Turqisë kishte...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30