Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190829

Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190829

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 04 Shtator 2019 Vazhdon mbështetja e BE-së në fushën e bujqësisë Zyra e BE-së dhe përfaqësuesi special i BE-së, në bashkëpunim me Forumin për Iniciativa Qytetare (FIQ), sot organizojnë ceremoninë e ndarjes së nëngranteve për 20 "start-up" në fushën e bujqësisë dhe teknologjisë së komunikimit të...
  • image 02 Shtator 2019 Premtimet e partive politike për rritjen e buxhetit: Përmenden shifra deri në 3 miliard euro Projektime miliardëshe do të prezantohen në këtë fushatë parazgjedhore, nga partitë politike që garojnë për zgjedhjet e 6 tetorit. Ministri i deritashëm i Financave, Bedri Hamza, i PDK-së, thotë se buxheti për vitin 2020, i paraparë...
  • image 01 Shtator 2019 Rafuna: Kosova ka kapacitete të mjaftueshme buxhetore Nga 4 milionë e 800 mijë euro sa ishin rezerva shtetërore ishin ndarë nga buxhet i shtetit, kanë mbetur vetëm 100 mijë euro. Për shpenzimin e rezervave Qeveria Haradinaj u kritikua në vazhdimësi, por sipas zyrtarëve të Qeverisë së...
  • image 31 Gusht 2019 KEK-u po eksporton energji elektrike Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka arritur performancë të jashtëzakonshme në gjashtëmujorin e parë të këtij viti. Fitimi për këta muaj është 10 milionë euro krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Drejtori...
  • image 30 Gusht 2019 ARKEP-i kërkon ekspertizë ndërkombëtare për numrat e "Z-Mobile" Bordi i Autoritetit Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) ka vendosur të kërkojë ekspertizë ndërkombëtare para se të marrë vendim për kontestin në mes Telekomit dhe "Z Mobile" rreth numrave që kjo e fundit ka përdorur...
  • image 29 Gusht 2019 Pse nuk mund të ketë taksë shtesë në Rrugën e Kombit Mediat kanë raportuar se qeveria kosovare është e shqetësuar për një taksë të re që mund të vendoset mbi makinat e tonazhit të rëndë në rrugën Durrës-Kukës. Sipas ankesës së palës kosovare duke filluar nga data 1 shtator në...
  • image 29 Gusht 2019 Oda Ekonomike e Kosovës do të merr pjesë në Forumin Biznisor në Vjenë Oda Ekonomike e Kosovës do të jetë pjesëmarrëse në Forumin Biznisor që do të mbahet në Vjenë gjatë muajit tetor të këtij viti. Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi, në një shkrim ka në Facebook njofton se ka takuar ambasadorin e Japonisë...
  • image 28 Gusht 2019 Kosova afër marrëveshjes tregtare me Britaninë Mbretëria e Bashkuar është në fazën përfundimtare të arritjes së një marrëveshjeje bilaterale tregtare me Kosovën para se të largohet nga Bashkimi Evropian, më 31 tetor. Të dyja shtetet janë në diskutime për një transicion teknik...
  • image 27 Gusht 2019 Ekonomia gjermane po vuan nga investimet e dobëta Ekonomia gjermane gjendet përballë një momenti të vështirë dhe shkaku për këtë nuk është as agresiviteti i Donald Trumpit e as kërcënimet e Kinës. Problemi sipas analistit Thomas Straubhaarit, janë investimet e dobëta. Shqetësime të...
  • image 26 Gusht 2019 Mbahet e fshehtë marrëveshja që ndali grevën në Aeroport Arritja e një marrëveshjeje mes Sindikatës së punëtorëve të aeroportit ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari" dhe menaxhmentit të këtij aeroporti ka ndërprerë grevën e paralajmëruar për ditën e diel. Por asnjëra palë nuk ka...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30