Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Eko-Resurse - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Gusht 2019 Oda Ekonomike e Kosovës do të merr pjesë në Forumin Biznisor në Vjenë Oda Ekonomike e Kosovës do të jetë pjesëmarrëse në Forumin Biznisor që do të mbahet në Vjenë gjatë muajit tetor të këtij viti. Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi, në një shkrim ka në Facebook njofton se ka takuar ambasadorin e Japonisë...
  • image 28 Gusht 2019 Kosova afër marrëveshjes tregtare me Britaninë Mbretëria e Bashkuar është në fazën përfundimtare të arritjes së një marrëveshjeje bilaterale tregtare me Kosovën para se të largohet nga Bashkimi Evropian, më 31 tetor. Të dyja shtetet janë në diskutime për një transicion teknik...
  • image 27 Gusht 2019 Ekonomia gjermane po vuan nga investimet e dobëta Ekonomia gjermane gjendet përballë një momenti të vështirë dhe shkaku për këtë nuk është as agresiviteti i Donald Trumpit e as kërcënimet e Kinës. Problemi sipas analistit Thomas Straubhaarit, janë investimet e dobëta. Shqetësime të...
  • image 26 Gusht 2019 Mbahet e fshehtë marrëveshja që ndali grevën në Aeroport Arritja e një marrëveshjeje mes Sindikatës së punëtorëve të aeroportit ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari" dhe menaxhmentit të këtij aeroporti ka ndërprerë grevën e paralajmëruar për ditën e diel. Por asnjëra palë nuk ka...
  • image 25 Gusht 2019 Telekomi i Kosovës ka humbur 107 milionë euro nga kontrata me Z-Mobile Për dhjetë vjet, Telekomi e Z-mobile kanë qenë në partneritet. E duket se nga ky partneritet, sipas një raporti të Departamentit Teknik të Telekomit, ky institucion vetëm sa ka pasur humbje. Ky departament ka llogaritur se kostoja e...
  • image 24 Gusht 2019 Ndërpritet greva në Aeroportin "Adem Jashari" Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", ka bërë të ditur se ka ndërprerë grevën disa ditore, siç thuhet, pas diskutimeve të brendshme. "Dëshirojmë të njoftojmë të gjithë udhëtarët tanë...
  • image 24 Gusht 2019 Në muajin korrik Kosova eksportoi mbi 40 milionë euro mallra Të dhënat nga Tregtia e Jashtme e Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 5.3% në muajin korrik 2019, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2018, gjegjësisht në vlerë prej 296.3 milionë Euro,...
  • image 23 Gusht 2019 Taksa 100 për qind rrit importin e mallrave përmes transportit hekurudhor Bizneset në Kosovë po e shfrytëzojnë gjithnjë e më tepër infrastrukturën hekurudhore për transportin e mallrave nga vende e Bashkimit Evropian. Për gjashtë muajit e parë të këtij viti, sipas Agjencisë se Statistikave të Kosovës, 153...
  • image 22 Gusht 2019 OEK-u synon të rrisë bashkëpunimin me bizneset finlandeze Në Helsinki të Finlandës po mbahet ngjarja më e madhe e bashkëpunimit biznesore në mes Finlandës dhe pjesës tjetër të botës, e brenduar si "Team Finland Day", bëhet e ditur përmes një komunikate për media. Me ftesë të ambasadores së...
  • image 22 Gusht 2019 Sindikata e Telekomit kërkon që shërbimet e Z-Mobile të përfundojnë më 31 gusht Federata e Sindikatës së Pavarur (FSP) të Postë Telekomit të Kosovës (PTK) është duke e përcjellë nga afër procesin pas njoftimit zyrtar nga Telekomi i Kosovës për mosvazhdim të kontratës me Z-Mobile pas skadimit të saj me 30...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31