Eko-Resurse

Eko-Resurse

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 15 Korrik 2019 Mbyllja e "Kosovës A" nuk fillon para vitit 2021 Procesi i mbylljes së "Kosovës A" nuk do të fillojë para vitit 2021. Kjo, pasi institucionet përgjegjëse ende janë në fazën e përgatitjeve të dokumenteve të tenderimit për realizimin e projektit të dekomisionimit të...
  • image 14 Korrik 2019 Efektet e taksës, mallrat e Serbisë pakësohen dukshëm në tregun e Kosovës Janë bërë gati tetë muaj kur Qeveria e Kosovës ka vendosur taksën 100 për qind për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Që nga kjo periudhë, importi nga Serbia ka shënuar rënie drastike, thonë autoritetet...
  • image 14 Korrik 2019 Rimëkëmbja energjetike: Projekti i Bankës Botërore pritet të shtyhet Në nëntor të këtij viti duhej të mbyllej projekti i Bankës Botërore për rimëkëmbjen energjetike, por vonesat ne realizmin e objektivave pritet te çojnë në një shtyrje të afatit prej një viti. Në verën e 2014 Shqipërisë iu akordua...
  • image 13 Korrik 2019 SHBA-ja dhe Turqia pranë një krize të thellë lidhur me sistemin rus S-400 Shtetet e Bashkuara dhe Turqia janë afër një krize të thellë, pasi Ankaraja tha të premten se ka pranuar pjesët e para të sistemeve ruse të mbrojtjes raketore S-400. Megjithatë, administrata amerikane ende nuk ka treguar se si do të...
  • image 13 Korrik 2019 Lluka: Shtatori muaji vendimtar për ndërtimin e termocentralit "Kosova e Re" Ministri i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka, ka thënë se ende nuk dihet sa do të jetë çmimi i energjisë elektrike nëse ndërtohet termocentrali "Kosova e Re". Lluka ka thënë se shtatori do të jetë muaji...
  • image 13 Korrik 2019 Auditori identifikon shumë parregullsi në ndërmarrjet publike Parregullsi të shumta ka gjetur Zyra Kombëtare e Auditimit në ndërmarrjet publike komunale të Prishtinës. Avancat e dhëna pa bazë ligjore, regjistrimi i gabuar i shpenzimeve të sigurimit, blerja pa prokurim, dhe ndarja e prokurimeve janë...
  • image 13 Korrik 2019 Kosova ka ende nevojë për EULEX-in, thotë Papadopoulou Në ditën e fundit të mandatit të saj në krye të EULEX-it, diplomatja greke, Alexandra Papadopoulou, thotë se mbetet e kënaqur me punën e kryer, edhe pse e pranon se pritjet - as të kosovarëve e as të vetë ndërkombëtarëve - nuk janë...
  • image 12 Korrik 2019 DASH: Korrupsioni pengesë për të bërë biznes në Kosovë Në raportin e Departamentit amerikan të Shtetit mbi klimën e biznesit në botë për vitin 2019, thuhet se me gjithë përparimet, rritja ekonomike e Kosovës dhe tërheqja e investimeve, sfidohen nga shumë faktorë përfshirë shkallën e...
  • image 12 Korrik 2019 Vetëvendosje kërkon që në Telekom të shpallet gjendje e jashtëzakonshme Lëvizja Vetëvendosje ka bërë thirrje që sa më parë të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Telekomin e Kosovës. Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, e ka kërkuar këtë në një konferencë për media,...
  • image 12 Korrik 2019 Haradinaj hap fushatën e korrje-shirjeve Kryeministri Ramush Haradinaj ka hapur fushatën e korrje-shirjeve në Komunën e Kamenicës, ku ka premtuar se do të jetë pranë bujqve. Ai ka shprehur besimin se Kosova do të kthehet në një zonë ekonomike. Haradinaj madje në mënyrë...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31